Strona główna / Aktualności / Będzie bitwa pod Mieczownicą

Będzie bitwa pod Mieczownicą

W Mieczownicy odtworzone zostaną wydarzenia z 2 marca 1863.

Właśnie w Mieczownicy rozegrała się największa bitwa Powstania Styczniowego na Ziemi Słupeckiej. Kilka dni po 160. rocznicy tego wydarzenia – w niedzielę, 5 marca odbędzie się widowiskowa rekonstrukcja bitwy. – 50 rekonstruktorów wcieli się w role powstańców styczniowych z oddziałów Antoniego Garczyńskiego i Kazimierza Mielęckiego oraz wrogich im wojsk carskich. W inscenizacji zobaczyć będzie można różne formacje powstańców jak strzelcy, kosynierzy, oddziały carskiej piechoty liniowej, kawalerię i artylerię. Po stronie wojsk carskich znajdą się repliki armat historycznych z obsługą, a w rolę kawalerzystów wcielą się doświadczeni kaskaderzy konni. Użyte zostaną pokaźne środki pirotechniczne, zobaczymy militaria z tamtych lat, będzie pokaz mody damskiej i męskiej doby powstania styczniowego, kaskaderzy konni w strojach carskiej kawalerii wykonają pokaz musztry konnej i pokaz sprawności bojowej z elementami akrobatyki, tzw. dżygitówki. A na koniec tego dnia – wielka bitwa pod Mieczownicą. Starcie zbrojne, z hukami armat, strzałami czarnego prochu i wiele więcej. Tym sposobem chcemy przypomnieć mieszkańcom, szczególnie tym młodych, czym było Powstanie Styczniowe… – zapowiadają organizatorzy. Starostwo Powiatowe w Słupcy na organizację rekonstrukcji pozyskało 64 tys. zł dofinansowania z Biura Niepodległa. 20 tys. zł dołoży gmina Ostrowite.

Początek widowiska 5 marca o godz. 13.00, zakończenie o godz. 17.00. Zapraszamy!

10 komentarzy

 1. Wyłącz TV, włącz myślenie.

  Pieniądze z naszych podatków przekazywane są na rekonstrukcje wydarzeń, które w rzeczywistości były prowokacją polityczną. Czy idea narodowej hekatomby, bezmyślnego ataku (bez względu na koszty) na uzbrojonego po zęby przeciwnika jest tym, co powinniśmy hołubić?

 2. Prowokację polityczną to ty uskuteczniasz szalony człecze!Kto i kiedy uczył cię historii ?Może wagarowałeś ?

 3. Kto ciebie uczył historii,ty myślący inaczej?

 4. Myślący inaczej jak zawsze jest na nie a o nasze podatki to się nie martw bo pewnie z twoich podatków to kot by zdechł

 5. Mieszkaniec

  Wspaniały pomysł. Tak mało jest w naszej okolicy prawdziwych zabytków, że warto przypominać o tych wydarzeniach i upamiętniać je.

 6. Wyłącz TV, włącz myślenie.

  Jaki jest poziom rozmówcy…taka jego wiedza historyczna… zakończona zapewne na etapie szkoły. Podkreślam jeszcze raz…wydarzenia, które rozpoczęły się w styczniu 1963 roku, były tzw. „rozgrywką mocarstw”. W skrócie: jeden z naszych zaborców działał – kosztem Nas…Polaków – celem osłabienia drugiego zaborcy. Oczywiście o poległych pamiętać trzeba, ale pochwalać ideę narodowego całopalenia, czego przykładem jest ww. „widowiskowa rekonstrukcja bitwy”, po prostu mija się z celem.

  P.S. Dziwię się osobie nr 2, która bardzo wyraźnie wypowiada się w imieniu innych ludzi, płacących podatki. Jeśli ta persona tak lubi je płacić, to może wziąć ciężar moich, jeśli zdaniem tej osoby są one tak nikłe 😉 Szanowny „Miejscowy”…może to zaskoczenie, ale ludzie, jeśli już muszą płacić podatki, to chcą je płacić jak najmniejsze…a ja często podnoszę ich wątek (tj. podatków), aby pokazać, jak wielotorowo są wydawane Nasze pieniądze.

 7. Wyłącz Tv, widzę, że Ty też jesteś slaby z historii. Haha. To był rok 1863.

 8. Wyłącz TV, włącz myślenie.

  Interesujące jest oceniać poziom czyjejś wiedzy na podstawie jednego błędnego kliknięcia na klawiaturze, ale oczywiście jest to pewnego rodzaju niedopatrzenie z mojej strony, że zamiast jednej cyfry powinna być inna. Dziękuję, że tak rzetelnie sprawdzane są moje komentarze, aczkolwiek ataki ad personam zupełnie niepotrzebne.

 9. Ja tam bym wolał pieniądze przeznaczyc np. na dofinansowanie posiłków w szkołach dla dzieci z biedniejszych rodzin, ale wiadomo jaka jest sytuacja, kto głębiej wchodzi w dupsko obecnej władzy dostaje więcej plastikowych czekow a może i w przyszłości jakas nieruchomość się skapnie

 10. Albo szybki awans?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *