Strona główna / Aktualności / Chcą, by karetka była bliżej

Chcą, by karetka była bliżej

Władze gminy Kleczew chcą, by w Budzisławiu Kościelnym stacjonowała załoga karetki pogotowia. Dzięki temu znacznie skróciłby się czas dojazdu do potrzebujących pomocy mieszkańców gminy Ostrowite, Powidz i Orchowo.

Teraz, kiedy ktoś z Budzisławia potrzebuje pomocy, na karetkę musi czekać co najmniej 20 minut. Właśnie tyle na dojazd potrzebują ratownicy stacjonujący w Ślesinie. Jeszcze więcej czasu zajmuje dojazd ze Słupcy czy Konina. Władze gminy Kleczew chcą to zmienić. Wystosowały już do wojewody pismo, w którym wnioskują, by załoga karetki stacjonowała w Budzisławiu. – Deklarujemy, że we własnym zakresie przygotujemy bazę dla zespołu ratownictwa. Myślimy o zaadaptowaniu pomieszczeń OSP w Budzisławiu – mówi Jarosław Bąk, wiceburmistrz Kleczewa. Takie rozwiązanie znacznie przyśpieszyłoby czas dojazdu także do miejscowości w okolicznych gminach: Wilczyn, Powidz, Orchowo i Ostrowite. –Rozmawialiśmy już z włodarzami tych gmin, wszyscy popierają naszą inicjatywę – mówi Bąk.

Decydujący głos należy jadnak do wojewody, bo to on organizuje system ratownictwa medycznego. Władze gminy Kleczew pismo w tej sprawie wysłali już kilka miesięcy temu. Szanse na stacjonowanie karetki w Budzisławiu są jednak niewielkie. – W celu uruchomienia nowego zespołu ratownictwa medycznego w gminie Kleczew niezbędne jest zapewnienie środków finansowych w bieżącym roku budżetowym, a aktualnie nie ma możliwości finansowych na uruchomienie i utrzymanie funkcjonowania nowego zespołu ratownictwa medycznego. Ponadto kolejnym istotnym warunkiem oprócz finansowego, jest również czas dotarcia na miejsce zdarzenia wynikający z zapisów art. 24 ustawy z dnia 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Mediana czasu dotarcia dla wskazanego obszaru mieści się w granicach wskazanych w ww. ustawie – informuje Tomasz Stube, rzecznik urzędu wojewódzkiego.

Na początku maja burmistrz Kleczewa ponowił zapytanie w tej kwestii. Jak dowiadujemy się w urzędzie wojewódzkim, stanowisko wojewody się jednak nie zmieniło. Rzecznik wojewody zaznacza również, że do projektu aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Państwowego Ratownictwa Medycznego, który 15 maja br. został przedstawiony do zaopiniowania właściwym powiatowym i wojewódzkim jednostkom samorządu terytorialnego, nie wpłynęła żadna opinia w przedmiotowej sprawie. – Przypomnieć należy, że jednostki te przedstawiają opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania projektu aktualizacji planu – mówi Stube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *