Strona główna / Aktualności / Gmina przygotowuje się do uruchomienia przedszkola

Gmina przygotowuje się do uruchomienia przedszkola

Jedna z mieszkanek gminy Ostrowite zwróciła się do radnego z prośbą o poruszenie sprawy przedszkola. Pytała, w jaki sposób gmina planuje zadbać o dzieci, które obecnie mają 4 lata. – Rada Gminy podjęła decyzję, że mamy się przygotowywać do utworzenia  oddziału przedszkolnego w Giewartowie. Ten oddział byłby właśnie dla 4-latków – odpowiedziała Grażyna Tylman, sekretarz gminy. Treść pisma mieszkanki oraz całą odpowiedź pani sekretarz znajdziesz w rozwinięciu wiadomości.

Mieszkanka zgłosiła wniosek radnemu Łukaszowi Przygockiemu za pośrednictwem naszego portalu. Od kilku dni bowiem najmłodszy radny zachęca mieszkańców całej gminy, by zgłaszali swoje wioski i pytania. Jeden z maila, które otrzymał Przygocki, dotyczył przyszłości 4-latków z gminy.

– Chciałabym poruszyć kwestię dzisiejszej nowelizacji ustawy o obowiązku szkolnym dla 6 latków od 2014 roku. Sejm przesunął wprowadzenie obowiązku szkolnego z 2012 na 2014 rok. Dzieci urodzone w 2008 roku, czyli takie jak moje dziecko po raz pierwszy w wieku 6 lat pójdą do pierwszej klasy. Jak Gmina ma zamiar rozwiązać ten problem, chodzi mi o kwestie obowiązku przedszkolnego dla 4 latków od września tego roku ?! Podkreślam 4 latków! Do tej pory dzieci w wieku 7 lat szły do I klasy, 6 latki do zerówki a 5 latki miały pierwszeństwo przyjęcia do przedszkola i obowiązek przedszkolny. W szkołach naszej Gmin wiemy, że obowiązek przedszkolny dla dzieci 5 letnich był spełniony. Nasuwa się pytanie jak od 1 września tego roku (2012) Gmina ma zamiar objąć obowiązkiem przedszkolnym również dzieci 4 letnie, skoro one za 2 lata pójdą już do I klasy.  Od 1 września tego roku 4 latki muszą iść do przedszkola, za roku pójdą do zerówki a w 2014 roku pójdą już do I klasy! Chciałabym aby ta sprawa była poruszona na najbliższej, poniedziałkowej sesji! Trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie tej sytuacji, bo nie chce żeby nasze dzieci były pokrzywdzone – pismo mieszkanki gminy na poniedziałkowej sesji odczytał Łukasz Przygocki.

Odpowiedzi udzieliła Grażyna Tylman.

– To nie jest tak, jak ta pani pisze. Został przedłużony okres jeśli chodzi o dzieci 6-letnie. Od 2014 roku 6-latki pójdą do 1 klasy, 5-latki będą chodzić do zerówki. Od 2012 do 2014 roku 6-latki mogą iść od 1 klasy, ale wymagana jest zgoda rodziców. Do tej pory niewielu rodziców się na to godziło. Jeszcze mamy okres przejściowy, jeśli chodzi o dzieci 5- i 6-letnie. Ale w piśmie tej pani chodzi głównie o dzieci 4-letnie. Rada Gminy podjęła decyzję, że mamy się przygotowywać do utworzenia  oddziału przedszkolnego w Giewartowie. Ten oddział byłby właśnie dla 4-latków, bo 5-latki pójdą do zerówek. Na chwilę obecną nie powiem ile będzie oddziałów – tłumaczyła sekretarz gminy.

Przy okazji poinformowała, że gmina będzie starać się o pozyskanie dotacji na utworzenie oddziału przedszkolnego.
– Jeśli byłaby możliwość pozyskania dotacji, byśmy chcieli z niej skorzystać, żeby prowadzeniem przedszkola nie obciążać budżetu gminy – argumentowała Grażyna Tylman.
Jeżeli nie uda pozyskać się dofinansowania, gmina planuje finansować funkcjonowanie przedszkola z własnych środków. Na grudniowej sesji radni zdecydowali, że na ten cel przeznaczone będą pieniądze z nadwyżki budżetowej.

O nowych faktach w sprawie przedszkola, m.in. terminie rozpoczęcia rekrutacji dzieci, na bieżąco będziemy informować na ostrowite.info i na łamach Kuriera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udowodnij to że nie jesteś programem *