Strona główna / Aktualności / Historia Czarnych Ostrowite

Historia Czarnych Ostrowite

Przedstawiamy historię Czarnych Ostrowite, przedstawioną na uroczystości 50-lecia klubu.

Inicjatorem utworzenia klubu sportowego w Ostrowitem był wielki pasjonat sportu Jerzy Kowalski, który był wówczas zawodnikiem grającym w tenisa stołowego. W grudniu 1971 r., w szkole podstawowej w Ostrowitem odbyło się spotkanie założycielskie. Obecni byli m.in. Jerzy Kowalski, Andrzej Silski, Wojciech Koliński, Zdzisław Majewski, Henryk Majewski, Ireneusz Majewski, Janusz Wiatrowski, Leszek Wiatrowski. Dokonano wyboru władz klubu. Pierwszym prezesem został Jerzy Kowalski, który funkcję tę pełnił do 2005 r. W początkowym okresie powstała sekcja tenisa stołowego oraz reaktywowano działalność sekcji piłki ręcznej. Z uwagi na to, że tenis stołowy był główną dyscypliną uprawianą w szkołach podstawowych w gminie Ostrowite, byli uczniowie stali się podstawowymi zawodnikami. Pierwszy zespół tworzyli m.in. Jerzy Kowalski, Andrzej Silski, Dorota Rożek-Bogdańska, później Zdzisław Kujawa, Jolanta Komisarek, Janusz Koziorowski. W sezonie 1972/73 zespół tenisa stołowego został zgłoszony do rozgrywek w klasie A województwa poznańskiego, a w latach 1976-84 występował w lidze okręgowej seniorów OZTS w Koninie. Nie sposób wymienić wszystkich zawodników, ale największy sukces odniosła Jolanta Komisarek, która na ogólnopolskiej spartakiadzie młodzieży w Toruniu zajęła 7. miejsce.

Drużyna piłki ręcznej niejednokrotnie wygrywała turnieje, byliśmy mistrzami województwa Ludowych Zespołów Sportowych, uczestniczyliśmy w tzw. Turnieju Pokoleń Piłkarzy powyżej 30 roku życia. Sekcja miała zostać zgłoszona do rozgrywek ligowych OZPR w Poznaniu, ale wymóg posiadania boiska z nawierzchnią asfaltową zmusił zarząd do weryfikacji zamiarów i zespół rozgrywał tylko mecze towarzyskie. Organizowane były również turnieje piłki ręcznej z udziałem zawodników z poszczególnych sołectw w naszej gminie. Dzięki sekcji piłki ręcznej klub otrzymał nazwę Czarni. Podczas jednego z turniejów organizatorzy zażyczyli sobie, żeby każda drużyna przyjęła dodatkową nazwę. Ponieważ graliśmy wtedy w czarnych strojach prezes Kowalski zgłosił nas jako LZS Czarni Ostrowite. Nazwa się przyjęła, została do dziś.

Działalność sekcji siatkarskiej rozpoczęła się od prowadzenia rozgrywek na szczeblu gminnym w sali gimnastycznej w Ostrowitem. Dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli – Pawła Kolana i Marcina Wiatrowskiego siatkówka stała się ważną dyscypliną sportową na naszym terenie. Drużyna seniorów, a także młodszych zawodników z powodzeniem startowała i wygrywała różne turnieje organizowane przez Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Koninie. Później drużyna seniorska oraz młodzieżowa uczestniczyła w rozgrywkach Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej. W roku 2018 drużyny siatkarskie zostały wycofane z rozgrywek. Należy zaznaczyć, że nasz wychowanek Kacper Ratajewski w roku 2020 grając w reprezentacji Polski zdobył brązowy medal młodzieżowych Mistrzostw Europy, a w 2021 sięgnął po tytuł Mistrza Świata w kategorii do lat 19.

Drużyna piłki nożnej na szczeblu ligowym rozpoczęła rozgrywki w 1986 r. Był już wtedy oddany do użytku stadion. Trzon drużyny stanowili zawodnicy z Izdebna i Ostrowitego. Brak szatni, pomieszczeń sanitarnych oraz odpowiedniego zaplecza zmusił ówczesny zarząd kluby do wycofania drużyny z rozgrywek ligowych. Udział w rozgrywkach wznowiono w sezonie 2000/01, w klasie B prowadzonej przez Koniński Okręgowy Zwiek Piłki Nożnej. Po dwóch latach drużyna awansowała do klasy okręgowej. W roku 2003 oddane zostało do użytku zaplecze socjalne na ostrowickim stadionie. Ważnym wydarzeniem w historii klubu był rozegrany w 2002 r. w Ostrowitem towarzyski mecz z Lechem Poznań. Obejrzało go ponad tysiąc widzów. W roku jubileuszowym – 2021 nasi piłkarze osiągnęli największy sukces w historii klubu. Zdobyli Puchar Polski strefy konińskiej. W ostatnim czasie nasz stadion zmienił swe oblicze. Zmodernizowano szatnię, zmieniono ogrodzenie, zamontowano studnię głębinową i nawodnienie płyty, a także wymieniono bramki.

Poza rozgrywkami ligowymi w poszczególnych dyscyplinach organizowano wiele zawodów sportowych, a także rekreacyjnych. Dużą popularnością cieszył się bieg dożynkowy. W roku 1987 ostrowicki bieg zarejestrowano w Centralnym Klubie Biegacza w Warszawie. Nasi zawodnicy brali udział w biegach w Słupcy, Kole, Gnieźnie i wielu innych miastach. Leszek Kosmalski i Jacek Szczepaniak biegali w Maratonie Pokoju w Warszawie.

Opracował Ireneusz Majewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *