Strona główna / Aktualności / Mija rocznica konsekracji kościoła

Mija rocznica konsekracji kościoła

Dzisiaj przypada rocznica konsekracji kościoła w Giewartowie. Na parafialnym facebooku przypomina o tym ks. Jacek Dziel. – Został zbudowany w latach 1907-1914 według projektu inżyniera Chodaka z Warszawy. Jest to budynek neogotycki murowany, z jedną wieżą. Powstał on dzięki spadkowi ks. Lenartowicza. Pierwszymi budowniczymi byli ks. Atanazy Perski i ks. Ignacy Kotlicki. Budowę zakończył ks. Jan Elznerowicz i jego staraniem wystrój wnętrza zharmonizowano ze stylem kościoła. Polichromia (która się nie zachowała), ołtarze, chór i meble to dzieło Stefana Matejki (bratanka i ucznia Jana Matejki). Witraże – wg projektu Stefana Matejki – wykonane zostały przez słynną firmę „Żeleński” z Krakowa. Kościół został konsekrowany 8 maja 1914 roku.
Dziękujemy Bogu za piękną świątynię, która jest symbolem jedności całej naszej wspólnoty parafialnej i tego, że nasze domy rodzinne są również pięknymi domami modlitwy. Przy tej okazji z wdzięcznością wspominamy budowniczych, dobrodziejów i tych wszystkich, którzy dbają o piękno naszego kościoła. Jest on pięknym darem naszych przodków i wyzwaniem, abyśmy zadbali o niego i przekazali kolejnym pokoleniom. „Bóg zapłać” wszystkim, którzy zwłaszcza w ostatnim roku, ufundowali nowe wyposażenie kościoła, nowe szaty i księgi liturgiczne, nowe organy. Za każdą ofiarę na „składkę remontowo-inwestycyjną” ogromnie dziękuję i zapewniam o pamięci w modlitwie – czytamy na parafialnym facebooku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udowodnij to że nie jesteś programem *