Strona główna / Aktualności / Na Zielonej Szkole w Łodzi
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na Zielonej Szkole w Łodzi

W dniach 11-13 czerwca br. uczniowie klas III i IV wyjechali na Zieloną Szkołę do Łodzi. Dla wielu uczniów był to pierwszy, dłuższy pobyt bez Rodziców, pierwsza lekcja samodzielności.

Swoją edukacyjną podróż rozpoczęliśmy od warsztatów „Abecadło o chlebie…” w Zagrodzie Młynarskiej w Uniejowie, podczas których zwiedziliśmy piekarnię, uformowaliśmy, upiekliśmy i zjedliśmy wykonane własnoręcznie podpłomyki. Następnie udaliśmy się do ZOO w Borysewie. Swój pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania ogrodu z przewodnikiem podczas przejazdu specjalną kolejką. Zobaczyliśmy niespotykane na co dzień okazy zwierząt: białe tygrysy, białe lwy, kilka gatunków antylop, zebry, bawoły afrykańskie, fokę szarą, kilka gatunków małp, krokodyla różańcowego, tapira, białe wielbłądy, pumy, rysie, żyrafy, kangury, lemury, aligatory oraz białe wilki. Dzieci mogły pogłaskać mieszkające tam zwierzęta takie jak: kózki miniaturki, alpaki, świnki wietnamskie, króliczki. Po zwiedzaniu ogrodu mieliśmy okazję obejrzeć pokaz karmienia foki o imieniu Dawid. Okazało się, że to bardzo mądre i niezwykle inteligentne zwierzę, które potrafi wiele ciekawych sztuczek. Na koniec udaliśmy się do Figlarni. Dmuchane zamki, stonogi, delfiny i inne atrakcje czekały tylko na nas! Zaczęły się figle i swawole!

Kolejny dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Fabryki w Manufakturze w Łodzi. Poznaliśmy tam historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX  wieku. Zobaczyliśmy jak pracują zabytkowe krosna, z czego powstaje tkanina, poznaliśmy codzienną pracę tamtejszych robotników. Uzupełnieniem zwiedzania było obejrzenie filmu dokumentalnego „Mali Giganci” w sali projekcyjnej muzeum.  Kolejnym punktem naszej wycieczki był warsztat edukacyjny pt: „Tkanina i co dalej…” Skupiał on uwagę na zagadnieniu wykończenia tkaniny. Dzieci zaprojektowały wzór, według którego wykonały stempel służący do zadrukowania bawełnianej tkaniny. Stworzone przez siebie wzory dzieci zabrały do domu. Wizyta w tym miejscu była cenną lekcją, która przeniosła nas w czasie, do lat rozkwitu łódzkiego przemysłu i życia ówczesnych fabrykantów. Następnym przystankiem wycieczki było EC1 Planetarium. Tutaj mieliśmy przyjemność oglądać pokaz pt. „Gwiazdozbiory wiosennego nieba”. Był to czas spędzony w przestworzach, pośród gwiazd, planet i innych ciał niebieskich. Ostatnim atrakcją było zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki, znajdującym się w odnowionej zabytkowej elektrociepłowni. Poznaliśmy tutaj zagadnienia z różnych dziedzin nauki korzystając z instalacji interaktywnych i multimedialnych. Wieczorem (po kolacji) udaliśmy się na spacer ulicą Piotrkowską – symbolem Łodzi, która jest najdłuższą ulicą w Europie.

Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Łodzi z przewodnikiem pod hasłem: „Wielkie poszukiwania skarbu”. Zwiedzanie zawierało elementy gry miejskiej, podczas której poznaliśmy trochę faktów o Łodzi, historię miasta, zobaczyliśmy ciekawe miejsca związane z tym miastem. W czasie zabawy rozwiązaliśmy wszystkie zagadki i znaleźliśmy ukryty skarb. Świetnie się bawiliśmy! Ostatnim punktem programu były termy w Uniejowie. Po dwugodzinnej kąpieli, relaksie i obiedzie spełnieni i zadowoleni pomaszerowaliśmy do autokaru, by wyruszyć w drogę powrotną. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Ostrowitego.

Dyrektor, kierownik wycieczki oraz uczestnicy Zielonej Szkoły składają serdeczne podziękowanie: – Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Ostrowitem oraz Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej im. L. Jakubowicz w Ostrowitem za wsparcie finansowe naszych działań, – wszystkim opiekunom za profesjonalną opiekę nad dziećmi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.