Strona główna / Aktualności / OSTROWITE: We Wszystkich Świętych nie będzie mszy na cmentarzu

OSTROWITE: We Wszystkich Świętych nie będzie mszy na cmentarzu

Od kiedy najstarsi parafianie z Ostrowitego pamiętają, we Wszystkich Świętych zawsze msza św. odprawiana była na miejscowym cmentarzu. W tym roku pierwszy raz będzie inaczej. Msza odprawiona zostanie w kościele. Dopiero po niej procesja przejdzie na cmentarz. To kolejna zmiana w życiu parafii, jaką w ostatnim czasie wprowadził nowy proboszcz.

78 komentarzy

  1. Ty to chyba z rodziny księdza jesteś?

  2. Z Rodziny Chrześcijan 🙂

    I zastanów się www, czego tak naprawdę chcesz ? i czego tak naprawdę Ci brakuje, że moje słowa uważasz za głupoty, choć nimi nie są 🙂 Pozdrawiam

  3. www tez tak mysle o kt.robi z siebie bardzo madrego.

  4. Poprzedni proboszcz co chwila zbieral i remontowal ogrodzenie.za tamte pieniadze byloby juz dawno porzadne ogrodzenie!!!

  5. czyli jak wielkanoc w grudniu będziemy obchodzić to nikomu to przeszkadzać nie będzie? bo przecież takie coś też dla naszego dobra… tylko tak na prawdę zastanówmy się dla czyjego dobra to wszystko jest, a może komuś się nie chce? osoby które chcą gorliwej modlitwy nikt im nie broni stać na cmentarzu przy księdzu, a poza tym to szkoda słów na to wszystko proboszcz robi co chce i tyle ma swoich silnych propagatorów i w nich ma oparcie bo zawsze mu przytakną. a chodzenie do kościołą to sprawa indywidualna każdy idzie jak potrzebuje, bo na pokaz to nawet Bogu się nie podoba, ale z niektórych wypowiedzi wynika, że parafianie chodzą na pokaz i po to żeby być co niedziele i odhaczyć się na liście hahha 🙂 a na temat ogrodzenia to czy coś ono zmieni? będą kradli tak jak do tej pory więc tylko jest, że coś nowego, a rzeczy tak samo będą ginęły jak do tej pory 🙂

  6. do anieli. to po co te lisy z nazwiskami jak zbiera pieniadze

  7. po o jakie lisy chodzi ????????

  8. tatatatatat

    do ???? skoro uważasz, że chodzenie do Kościoła jest na pokaz to przecież te wszystkie msze na cmentarzu tez są na pokaz, bo rodzina przyjedzie i trzeba się pokazać i Panu Bogu ten pokaz i przepych też się nie podoba.A szkoda, że większości o zmarłych przypomina się we Wszystkich świętych…..

  9. Czy to prawda że na ogrodzenie cmentarza został złożony wniosek o dofinansowanie z Unii? Czy to tylko plotka?

  10. mam takie pytanko. czy ksiadz proboszcz albo ktos z rady koscielnej moze zabronic handlu na parkingu przycmentarnym?nie po to budowalismy spolecznie kiedys ten plac zeby dzisiaj komus nabijac kabze!!!! Ludzie chorzy niepelnosprawni goscie naszej parafii i miejscowi…to dla nich jest ten parking..!!!plac targowy w Ostrowitem jest na ul. Koscielnej a nie Lipowej!!!

  11. XXXL Napisał/a

    Ogrodzenie i inne prace które zostały wykonane to nie wymysły,, księdza tylko palące potrzeby parafii. Czy On robi to dla siebie? Zobacz jak ładnie wygląda cmentarz. Gdyby nic nie robił też by ci się nie podobało. Kasy to ksiądz ma dosyć nie potrzebuje twojej, ma przecież emeryturę.

  12. popieram bo nawet niema gdzie stanąć autem i już nie wspomnę o tym, że przez pół Ostrowitego trzeba nosić wszystkie potrzebne narzędzia.

  13. okej , podsumowując … ja tez uważam że msza powinna odbyć się na cmentarzu bo raz w roku można poddać się chwili refleksji nad grobami naszych bliskich ale jeśli chodzi o powyższe komenarze to naprawde lekka parodia …. przypomnijcie sobie poprzedniego proboszcza , wszystko co roboił również było negowane , jeśli zbierał pieniądze – zle jeśli nie zbiera też zle bo nic nie robi , i jak tu się dopasować do parafian ? trzeba znaleść wspólne rozwiązania na dane tematy wraz z radą parafialną którą trzeba niewątpliwie wstrząsnąć a nie narzekać jak to jest źle i jakie to są rządy , pozdrawiam obserwatorka z sąsiedniej parafii 🙂

  14. okej podsumowując … ja też uważam że msza powinna odbyć się na cmentarzu poiewaz raz w roku można oddać się chwili refleksji nad grobami naszych bliskich … ale patrząc na powyższe komentarze to lekka parodia , przypomnijcie sobie poprzedniego proboszcza – jeśli chdzi o finanse – zbierał?- źle , nie zbierał? – też źle bo nic nie robi
    ijak tu teraz dopasować się do parafian skoro wszystko jest negowane , trzeba niewątpliwie wstrząsnąć radą parafialną która siedzi jak mysz pod miotłą i przede wszytkim księdzem a nie narzekać jak to jest źle i jak nie dobrze
    pozdrawiam , obserwatorka z sąsiedniej parafii 🙂

  15. Ludzie ogarnijcie się ! Nie macie co robić?

  16. wierniparafianie

    to co że zimno, ale i tak wszyscy chcą na cmentarz, bo to jest tradycja, nie tyle tradycja co coroczne święto które powinno spędzać się na cmentarzu. Takie tradycje to może na misjach w Afganistanie, ale nie w Polsce. Po co te remonty i tyle bram na cmentarzu skoro i tak się z tego nie będzie należycie korzystać tj. w czasie wszystkich świętych!!! To moja Matka myła groby w pospiechu a tu nici z uroczystości?

  17. Msza powinna odbyć sie na cmentarzu, poniewaz jest to jedyny dzien w roku poswiecany naszym bliskim…

  18. Apeluje wszyscy na cmentarz niech sobie sam siedxi w kosciele cwaniak ja po swietach zgladzam to do kuri

  19. Odnośnie parkingu to wzorem innych można byłoby na 1 listopada zrobić parking na placu GS . Na cmentarz blisko , a sądzę że kazdy wolałby zapłacić np 2 zł i mieć blisko zaparkowany samochód niz gonić prze całe Ostrowite. Ale to wymaga minimum pomyślunku, trzeba byłoby odgrodzić taśmami kawał placu i postawić placowego ale to trzeba chcieć.

  20. placowy tez chce iść i znicza zapalić buahahahaha

  21. parafianka z Giewartowa

    W pełni popieram księdza z Ostrowitego. Msza na cmentarzu to jakieś nie porozumienie. Wszyscy gadają, nie słychać mszy, jest tylko rewia mody.

  22. m51 Napisł/a:
    październik 28th, 2014 at 21:24

    Msza na cmentarzu wygląda tak że ksiądz odprawia a wierni łażą po cmentarzu, witaja sie ze znajomymi, rozmawiają, ba nawet stojac przy grobach swoich bliskich komentuja innych przebywajacych na cmentarzu, omawiaja przystrój grobow, tylko niewielka częśc zachowuje sie tak jak na mszy przystalo.

    skąd wiesz, bo tak sama robisz hipokrytko !!!!!!

  23. za parking to wasz pasterz wzioł kaskę od tych handlarzy i prosze nie narzekajcie bo sploniecie na stosie jako heretycy w sąsiednich parafiach sa po dwie msze

  24. A co do 1 listopada to jest to jest to dzień „Wszystkich świętych kościoła katolickiego” a święto zmarłych jest 2 listopada. Tymczasem my mylimy te dwa świeta.

    Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych?

    Magdalena Lalik | 2014-10-30 (11:17) | 12 opinie
    A A A
    Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych?
    Fotolia
    1 listopada to święto, w czasie którego wspominamy tych, których odeszli. To dzień w którym, według chrześcijan, oddawać powinniśmy hołd głównie tym zmarłym, którzy zostali uznani za świętych lub tym, których życie było bliskie świętości.

    1 i 2 listopada większość z nas odwiedza groby bliskich. Obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Ludzie przychodzą na cmentarz, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji zmarłych. Czym różni się Dzień Wszystkich Świętych od Święta Zmarłych, Święto Zmarłych od Zaduszek?

    Celtowie i Noe

    Święto Zmarłych wywodzi się z pogańskich obrzędów. Noc ta dla Celtów oznaczała nowy rok, była więc pomostem zawieszonym między starym a nowym czasem, jednocześnie nie przynależąc do żadnego z nich. Święto obchodzono już 2000 lat temu i było ono uważane za najbardziej magiczny moment w Kole Roku.

    Zwyczaje na grobach Zwyczaje na grobach

    Kalendarz celtycki dzielił rok na dwie części, które w naszym rozumieniu można nazwać zimową i letnią. Początek tych pór wyznaczały dwa największe święta: Samhain – 1 listopada oraz Beltaine (zwane też Cetshamain) – 1 maja. Za początek celtyckiego roku uważa się pierwsze święto – Samhain. W tym dniu skończył się już stary rok, a jeszcze nie zaczął nowy. Stwarzało to możliwość kontaktu między światem ludzi i duchów oraz bogów.
    Drugim nie mniej ważnym powodem obchodzenia tego święta właśnie w tym dniu było to, że najprawdopodobniej 1 listopada według przekazu Mojżeszowego rozpoczął się potop. Biblia mówi, że miało to miejsce w „miesiącu drugim, w siedemnastym dniu tego miesiąca” (Księga Rodzaju rozdział 7; werset 11). Ów „miesiąc drugi” przypada w naszym kalendarzu na drugą połowę października i pierwszą połowę listopada. Oddajemy wtedy hołd modląc się również za zmarłych w największym kataklizmie w dziejach człowieka.

    Listopadowe święta

    Przypuszcza się, że początki święta sięgają jeszcze IV wieku. Z pewnością wiemy, że w 610 roku papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską – Panteon, którą poświęcił na kościół, pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Złożył w tym miejscu wiele relikwii. Było to możliwe, ponieważ skończyły się prześladowania chrześcijan. Jednak ponieważ nie bardzo było wiadomo, kto jest gdzie pochowany, powstała potrzeba, aby stworzyć przestrzeń duchową dla tych świętych, którzy nie są formalnie uznani. Aby upamiętnić ten dzień, 1 maja ogłoszono świętem zmarłych męczenników, którzy oddali swoje życie za Chrystusa.
    Wiele lat później, w 731 roku, papież Grzegorz III przeniósł uroczystość na dzień 1 listopada, a sto lat później, w 837 roku Grzegorz IV poszerzył święto zmarłych męczenników o Dzień Wszystkich Świętych Kościoła Katolickiego.

    Sens życia

    Wiele osób nie odróżnia Dnia Wszystkich Świętych od Święta Zmarłych. Tymczasem to drugi dzień listopada jest poświęcony zmarłym, których szczególnie się wspomina. Jest to właśnie Święto Zmarłych lub Zaduszki, dzień, w którym towarzyszy nam silna wiara w to, że nasi zmarli bliscy odwiedzają nas na ziemi. To dzień zadumy i modlitwy. Stojąc nad grobami bliskich i znajomych, nie tylko się za nich modlimy, ale także zastanawiamy nad przemijaniem i sensem naszego życia.

    – Są dwa święta. Jest dzień Wszystkich Świętych, a potem jest dzień zmarłych. To myśmy w Polsce je połączyli i już na Wszystkich Świętych pędzimy na cmentarz i obchodzimy tak zwane Zaduszki. A to są dwa święta – jedno 1 listopada, a drugie 2 listopada – wyjaśnia ks. Boniecki.

  25. W DNIU WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH UCZESTNICZĘ OD WIELU , WIELU LAT .I MUSZĘ PRZYZNAĆ , ŻE W TYM ROKU PRZY ZMIANACH KS . PROBOSZCZA BARDZO MI SIĘ PODOBAŁO .

  26. Msza w kościele to byl dobry pomyśl,przynajmniej slyszalo się ta msze i można bylo się pomodlić w spokoju a nie jak w zeszlym roku,mszy nie slychać bo to za duzy cmentarz jest a ludzie tylko o pierdolach gadali.

  27. księdzu nie chce ruszyc d… na cmentarz

  28. xx pierdoly słyszałeś a mszy nie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *