Strona główna / Aktualności / Podsumowali Sztafetę Pokoleń

Podsumowali Sztafetę Pokoleń

20 października odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Sztafeta pokoleń” prowadzonego przez Stowarzyszenie Obywatelski Powiat Słupecki. Projekt był realizowany dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W realizacji projektu uczestniczyli: 21 seniorów z powiatu słupeckiego, 21 juniorów z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem, Niepublicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Strzałkowie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Piotrowicach. Celem projektu była integracja dzieci i młodzieży z seniorami z Powiatu Słupeckiego. Punktem wyjścia było to, że można się poznać i uczyć się od siebie nawzajem ciekawych rzeczy. Odbyły się spotkania z seniorami, podczas których nawiązała się nić porozumienia, potworzyły się grupy zainteresowań i przystąpiono do wspólnych działań.

Grupa uczestników realizującą zadanie pt. „Emocjonalna mapa dzielnicy” wybrała się w sentymentalną podróż wzdłuż dawnej granicy zaborów rosyjskiego i pruskiego od Salamonowa po Łężec, zwiedziła też stałą ekspozycję Muzeum Regionalnego w Słupcy poświęconą historii miasta oraz wystawę poświęconą historii pomnika znajdującego się na słupeckim rynku.
Ponadto grupa ta złożona z uczniów gimnazjum i seniorów stworzyła na holu głównym dwustronny mural, na którym wspólnie z przyjaciółmi projektu wyrazili swoje skojarzenia i emocje związane z ciągłością więzi międzypokoleniowych. Był to dobry czas na wspominanie, wymianę poglądów na różne tematy, wspólne spędzenie czasu i dobrą zabawę. Każde pokolenie ma swój pomysł na „Upiększanie świata”. Grupa realizująca zagadnienie „Wspomnienia z przeszłości” przeprowadziła wywiady z mieszkańcami miejscowości na temat życia na dawnej granicy prusko-rosyjskiej, które zostały zarejestrowane. Opracowali także mapki i broszury o historii tych miejscowości. Grupa „ Wkrętariuszy”, czyli uczniowie i seniorzy zajęła się wspólnym majsterkowaniem. Ich zadaniem było także dokonanie prac naprawczych i porządkowych na rzecz seniorów. Wykonali ławeczkę dla społeczeństwa, którą umieścili na granicy zaboru prusko-rosyjskiego. Następna grupa „ Kalejdoskop Umiejętności” wyszukała przedstawicieli seniorów, którzy wiedli ciekawe życie zawodowe. Seniorzy opowiadali o swoich pasjach zawodowych i przeprowadzali warsztaty dla dzieci i młodzieży. W bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty introligatorskie, gdzie wspólnie wraz z prowadzącym zajęli się oprawą książek i czasopism. Grupa literacka realizowała zagadnienie „ Pamiętnik mojej babci”. Gimnazjaliści i ich młodsi koledzy z Piotrowic spisywali opowieści babć i dziadków na temat ich przeżyć, pierwszych miłości. Uczniowie napisali scenariusz na temat „ Pierwsza randka babci i wnuczki”. Następnie wcielili się w ich role podczas warsztatów teatralnych. Efekty pracy przedstawili podczas podsumowania. Dzieci malowały także obrazki z życia rodzinnego zestawiając przeszłość i współczesność. Powstała także „ Księga opowieści” zawierająca opowiadania o codziennych sprawach i emocjach związanych z domem, rodziną i miłością. Kolejny zespół zajął się tematem „ Smaki mojego dzieciństwa”. Seniorzy opowiadali o smakach kulinarnych z dzieciństwa. Odbyły się także warsztaty kulinarne podczas których seniorzy, dzieci z przedszkola i młodzież piekli ciasteczka. Na podsumowanie przygotowali pyszne dania. Dzień podsumowania przypadł na 20 października, który jest Międzynarodowym Dniem Seniora. Poszczególne grupy zaprezentowały efekty swojej pracy. Ponadto uczestnicy spotkania wspólnie czytali książki, śpiewali piosenki z dawnych lat, a także tańczyli. Seniorzy z zaciekawieniem oglądali prezentację multimedialną: filmiki, zdjęcia oraz broszury i wystawę prac plastycznych.
Dorota Bryska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *