Strona główna / Aktualności / Powstanie ogromna farma fotowoltaiczna?

Powstanie ogromna farma fotowoltaiczna?

Władze gminy Ostrowite prowadzą rozmowy z inwestorem, który zamierza w Mieczownicy i Sierniczu Małym pobudować jedną z największych farm fotowoltaicznych w kraju.

Docelowo na terenie gminy miałyby powstać 2 główne punkty zasilające. Pierwszy z nich w obrębie Mieczownicy, drugi w obrębie Siernicza Małego. Inwestycja potencjalnie objąć ma 400 ha gruntów i dostarczyć 200 MW mocy wytwórczej. Budowę zaplanowano na terenie gminy Ostrowite, na gruntach rolnych niskiej klasy (IV, V, VI). Jednocześnie tereny te otoczone są infrastrukturą, która zapewnia możliwości przesyłu i wykorzystania produkowanego przez elektrownię z energii słonecznej prądu. Dokładnej daty startu farmy jeszcze nie ma. Nieoficjalnie mówi się, że prace mogłyby ruszyć pod koniec 2021r. Obecnie trwają analizy urbanistyczne i przygotowywane są koncepcje pod panele fotowoltaiczne. Dużo teraz zależy od możliwości tutejszych przyłączy energii i ich odpowiedniej przepustowości. Kolejno nastąpi zmiana studium i planu przestrzennego.

– Rozmawiamy z inwestorem na temat wieloletniej umowy i kwoty dzierżawy gruntów gminnych. Corocznie kwota wynajmu byłaby też waloryzowana o inflację. Po zmianie zagospodarowania gruntu gigantycznie wzrosną dochody gminy z tytułu podatku od nieruchomości, które pokrywać ostatecznie będzie inwestor. Niebawem zostaną wyznaczone obręby i numery działek osób fizycznych, potencjalnych dzierżawców gruntów, którzy zostaną zaproszeni na konsultacje. Z wstępnych informacji jakie posiadamy zyski netto z hektara rocznie to blisko 10 tysięcy złotych – mówi Mateusz Wojciechowski, wójt gminy Ostrowite.

Inwestor planuje rozmawiać również z prywatnymi właścicielami działek w obrębie Mieczownicy i Siernicza Małego. W tym celu organizowane będą spotkania z mieszkańcami.

Mapa przedstawia wstępną analizę I obszaru Mieczownica – Brzozogaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.