Strona główna / Aktualności / Siernicze: Remont drogi się oddala

Siernicze: Remont drogi się oddala

Nadal nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie trzeba czekać na kapitalny remont drogi z Siernicza w stronę Budzisławia. Starosta i wicestarosta mówią o różnych terminach złożenia kolejnego wniosku w tej sprawie.

Na ostatniej sesji sprawę poruszył radny Jacek Majewski. – Wolelibyśmy dostać drogę, a nie cały czas obietnice, które nic nie wnoszą – apelował do wicestarosty. Czesław Dykszak tłumaczył, że ostatnio złożony przez powiat wniosek nie zakwalifikował się do dofinansowania. – Będziemy musieli złożyć wniosek ponownie. Na pewno ta inwestycja nie może być zgłoszona w tym roku – oświadczył wicestarosta tłumacząc to trwającą rozbudową słupeckiego szpitala. – Ta inwestycja (szpital – przyp. red.) nas ugotowała. Kontrakt przewidywał 23 mln zł, a dodatkowo w tym roku musimy znaleźć prawie 8 mln zł na zadania dodatkowe, które wynikają z tego, że pierwotny projekt był błędny. Na dzień dzisiejszy na te zadania dodatkowe mamy zabezpieczone ok. 6,5 mln zł. Musimy znaleźć jeszcze ok, 1,4 mln zł. Myślę, że to nam się uda. Zgodnie z ostatnimi aneksami zakończenie budowy szpitala planowane jest na koniec września br. Jestem przekonany, że w nowym układzie szpital zacznie funkcjonować od przyszłego roku. Jest duża szansa, że tak będzie – wyjaśniał wicestarosta. Zapewniał, że budowa drogi z Siernicza w kierunku Budzisławia będzie priorytetowym zadaniem drogowym na przyszły rok. – Jeśli będziemy składali wnioski na drogi samorządowe, ta droga będzie w pierwszej kolejności. To także mój cel osobisty, jako radnego z tego okręgu. W tym roku nie złożymy wniosku na drogę w Sierniczu, bo żeby to zrobić trzeba mieć zabezpieczone pieniądze w budżecie powiatu, a teraz ich nie mamy. Ale zrobię wszystko, żeby taki wniosek był złożony w przyszłym roku. Mamy na tę inwestycję dokumentację, trzeba będzie ją tylko zaktualizować. Jeśli dostaniemy dotację w przyszłym roku jest szansa, żeby do 2021 roku tę drogę uda się zrealizować – na sesji w Ostrowitem mówił Czesław Dykszak.

Jego słowa zdziwiły wójta gminy Ostrowite. – Będąc w starostwie na spotkaniu burmistrzów i wójtów od starosty Jacka Bartkowiaka dostałem zapewnienie, że wniosek na drogę w Sierniczu zostanie złożony w sierpniu. Proszę zatem o odpowiedź na piśmie, w jakim terminie ten wniosek zostanie złożony – zaapelował Mateusz Wojciechowski. – Z tego co wiem, dotacja celowa na tę inwestycję wynosi 80 proc., więc nie wiem, czy jest konieczność zabezpieczania 100 proc. środków w budżecie powiatu – dodał.

Stanowisko starosty Jacka Bartkowiaka w tej sprawie przedstawiamy w aktualnym numerze Kuriera.

2 komentarze

  1. To chyba najgorsza droga w powiecie i jeszcze się zastanawiają nad remontem, żenada…

  2. Droga to brzmi dumnie. Via Appia to nie jest. Serownica drogowa – to nazwa najlepiej odpowiadająca temu czemuś.:)
    Ta droga to obraz nędzy i rozpaczy, który natychmiast kończy się wraz z wyjazdem z terenu gminy Ostrowite. Ta droga świadczy o gminie.
    Parę lat temu widziałem na tej drodzę jadącą lśniącą, czarną Wołgę na numerach rejestracyjnych Rumunii. Widać było, jak kierowca i pasażerka kręcili głowami z dezaprobatą co do tej drogi. Do czego to doszło, żeby Rumunii narzekali na polskie drogi.:)
    Co roku, w okresie wiosenno-letnim przyjeżdża na tę drogę dwóch panów z kupką szlaki drogowej znajdującą się na skrzyni załadunkowej pomarańczowego samochodu. Szlaka ta wrzucana jest we większe dziurzyska znajdujące się na tej drodze. Trwałość tego jest wiadoma – równie dobrze można te dziury łatać mąką, cukrem lub galaretką owocową.
    Na tej drodze trzeba wykonywać samochodowy slalom między dziurzyskami. Ryzyko uszkodzenia zawieszenia i elementów konstrukcji samochodu. Ta droga to obraz nędzy i rozpaczy. Ta droga świadczy o gminie. Przeciągająca się od ponad dekady niemoc władz gminy Ostrowite w sprawie remontu tej drogi jest charakterystyczna dla gmin i powiatów potiomkowskich. Wicestarosta powinien dzień w dzień jeździć do swej ‚pracy’ tą drogą i to najlepiej ze starostą, to wtedy może ta droga wytrząsnęłaby z ich urzędniczych garniturków jakiś strzępek duszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.