Strona główna / Aktualności / Spółdzielnia zajmie się odpadami. Jakie stawki?

Spółdzielnia zajmie się odpadami. Jakie stawki?

– Będziemy jedną z najtańszych gmin w regionie – zapowiada wójt Mateusz Wojciechowski oceniając stawki za odbiór śmieci, które mają obowiązywać od stycznia. Zapewnić ma to rezygnacja z zewnętrznych firm i powierzenie odbioru odpadów własnej spółdzielni socjalnej.

Od początku obowiązywania ustawy śmieciowej gmina Ostrowite korzysta z usług wyłonionych w przetargach firm, które odbierają odpady od mieszkańców. W praktyce to one narzucały stawki, bo zgodnie z przepisami cały system musi się bilansować z wpłat mieszkańców. Od nowego roku ma się to zmienić. Odbiorem śmieci zajmie się spółdzielnia socjalna, którą gmina Ostrowite zakłada wspólnie z gminą Powidz. Na ostatniej sesji ostrowiccy radni przyjęli uchwały, na mocy których spółdzielnia będzie mogła zostać utworzona. Ustalili też zasady odbioru odpadów. Stali mieszkańcy, jak dotychczas, rozliczani będą od osoby mieszkającej w danym gospodarstwie domowym. Obecnie, w przypadku segregacji odpadów obowiązuje stawka 10,50 zł. Od nowego roku segregacja rozbita zostanie na trzy warianty dotyczące postępowania z bioodpadami. W podstawowym właściciel nieruchomości nie będzie musiał ich kompostować na nieruchomości, a jedynie wystawiać w workach. W takim przypadku, według wstępnych założeń, stawka wynieść ma 12 zł. Jeśli będzie częściowo kompostować płacić ma 11,50 zł, a gdy wszystkie odpady bio trafią do kompostownika – 11 zł. W przypadku braku segregacji odpadów opłata wyniesie aż 48 zł od osoby. Regulują to przepisy, które nakazują w takich przypadkach gminom naliczanie 4-krotności stawki. Mieszkańcy będą musieli płacić za śmieci z góry, do 15. każdego miesiąca. Opłaty, jakie mają od nowego roku obowiązywać w gminie Ostrowite będą jednymi z niższych w okolicy. – Dla przykładu gmina Kleczew, która ma swoją sortownię, ustaliła stawki na poziomie 18,50 zł – porównuje wójt Mateusz Wojciechowski.

Od nowego roku systemem gospodarowania odpadami objęci zostaną również letnicy. – Takie rozwiązanie jest konieczne, bo gmina i tak ponosi koszty utrzymania czystości w miejscowościach turystycznych, odbierając porozrzucane w różnych miejscach odpady. Kiedy włączymy letników do systemu, będziemy mieli pieniądze na finansowanie tego zadania – argumentuje Mateusz Wojciechowski. W ich przypadku opłata będzie naliczana na cały rok od działki, niezależnie ile osób będzie na niej przebywać. Za segregowane śmieci stawka wyniesie 169 zł, za niesegregowane – 676 zł. Letnicy będą zobowiązani uiścić tę opłatę do końca maja.

Spółdzielnia socjalna gmin Ostrowite i Powidz będzie pierwszą tego typu jednostką w naszym powiecie. Na jej utworzenie obie gminy solidarnie poręczają 240 tys. zł otrzymanej dotacji i dają gwarancję na kredyt obrotowy do wysokości 75 tys. zł. Część maszyn będzie wzięta w leasing. Koszty funkcjonowania spółdzielni pokrywane będą z opłat pobranych od mieszkańców. – Biznesplan został pozytywnie oceniony przez Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej. Wszystko musi się bilansować – mówi wójt.

Wstępnie szacuje się, że w spółdzielni pracę znajdzie 12 osób, wśród których będzie kierownik powołany na to stanowisko przez wójtów gmin Ostrowite i Powidz. Pomieszczenia socjalne dla pracowników przewidziane są na terenie SKR Ostrowite. Oprócz odbioru odpadów od mieszkańców obu gmin i letników, spółdzielnia ma obsługiwać również firmy. – Przymierzamy się też do przetargu w bazie wojskowej w Powidzu – zapowiada Mateusz Wojciechowski.

11 komentarzy

 1. BRAWO WÓJT!!! tak trzymać

 2. Gs ostrowite

  Gdzie te smieci bd skladowane ??

 3. Zgadzam się Panie Wójcie jeszcze przejąci wodociagi i kanalizacje a nie tylko sponsorować .Szanowny Panie Wójcie i Rado to jest kura która znosi złote Jajka.

 4. A stanowiska już obsadzone… I po cichu…

 5. Troche puzno

 6. Mieszkaniec gminy

  Fajna sprawa – Może przydała by się jakaś ulga dla tych którzy zapłacą za cały rok z góry – jak to jest w przypadku opłat RTV.
  Na pewno gmina by na tym nie straciła.

 7. No właśnie.. A jakiś nabór na te stanowiska był? Czy po staremu znajomi rady i wójta znaleźli prace?

 8. Wszystko fajnie ale moim zdaniem każda rodzina powinna płacić za siebie a nie gospodarz domu bo choć w domu mieszka np. Trzy rodziny to gospodarz płaci za wszystkich a płacić musi choć nie którzy nie chcą oddać pieniędzy za śmieci. A tak każa rodzina ma swoje kato i by musieli płacić.

 9. Wszystko obsadzone .info o noborze nić nie było

 10. Nie było ogłoszenia o pracę

 11. Nie było ogłoszenia o pracę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udowodnij to że nie jesteś programem *