Strona główna / Aktualności / Strażacy z Wielkopolski szkolili się w Mieczownicy

Strażacy z Wielkopolski szkolili się w Mieczownicy

W dniach 17-18 października w Mieczownicy odbyło się szkolenie z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych. W szkoleniu zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką PSP w Poznaniu oraz Komendę Powiatową PSP w Słupcy, wzięli udział przedstawiciele komend PSP z całego województwa wielkopolskiego. Celem ćwiczeń, było przygotowanie strażaka do skutecznego i bezpiecznego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wewnętrznych, oraz podniesienie poziomu jego świadomości odnośnie zagrożeń wynikających z pracy w warunkach skrajnie niebezpiecznych. Zwrócenie uwagi na nowe standardy wyposażenia jak i trendy w technikach gaszenia pożarów wewnętrznych miały uzmysłowić kadrze dowódczej z jakimi zagrożeniami strażak może się spotkać w czasie prowadzenia działań gaśniczych.

Ćwiczenia otworzył Z-ca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu mł. bryg. Arkadiusz Przybyła. Prowadzącym oraz dowódcą ćwiczeń był Naczelnik Wydziału Operacyjnego KW w Poznaniu mł. bryg. Tomasz Grelak.

Szkolący się strażacy zostali podzieleni na cztery kilkuosobowe grupy. Na samym początku, żeby wszystko przebiegło bezpiecznie przedstawiciel KW z Poznania st. kpt. Sławomir Makowski przeprowadził szkolenie z zakresu zasad BHP.

Następnie każda z grup przeszła szkolenie teoretyczne na trzech do tego stworzonych stanowiskach w namiotach oraz na zewnątrz. W trzech klatkach niezamieszkanego bloku, utworzono stanowiska do ćwiczeń praktycznych. Strażacy ćwiczyli w warunkach pożarowych (ogień i bardzo duże zadymienie), różnego rodzaju techniki gaszenia i operowania prądami wodnymi. W tego typu szkoleniach bardzo ważna jest wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy strażakami. Każdy z nich posiada już dość sporą wiedzę na temat tego typu działań. Wielu z nich na podstawie własnych doświadczeń wypracowało sobie również różne sposoby działań, które na tego rodzaju szkoleniach można udoskonalić i skonsultować z kolegami z innych jednostek.

Opracowanie: st. sekc. Marcin Nachowiak; Zdjęcia: KP PSP Słupca

2 komentarze

  1. Mieszkaniec

    Szkoda że po ćwiczeniach nie zabezpieczyli odpowiednio bloku zostały otwarte drzwi teraz bezproblemu mając tam dostęp dzieci.

  2. Zmoczenie budynku przy takich szkoleniach zniszczenia jeszcze większe a taki blok się marnuje gmina by zrobiła mieszkania dla ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.