Strona główna / Aktualności / Uwaga przed sezonem grzewczym!

Uwaga przed sezonem grzewczym!

Uwaga przed sezonem grzewczym!

Przestrzegajmy obowiązujących przepisów.

Rozpoczęty sezon grzewczy jest zawsze przyczyną powstawania wielu zagrożeń spowodowanych głównie przez nieznajomość elementarnych zasad dotyczących bezpiecznego składowania materiałów palnych oraz brakiem dokonywania czasowych przeglądów przewodów dymowych i spalinowych. W trakcie sezonu grzewczego zastępy strażackie bardzo często wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominach. Nasilają się również zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwany „czadem”.

Przypominamy:

Materiały palne należy składować w odległości nie mniejszej niż 0,5 m. od pieców centralnego ogrzewania.

Do rozpalania w piecach centralnego ogrzewania nie należy używać substancji palnych takich jak: benzyn, rozpuszczalników itp.

Pożary sadzy.

Podczas sezonu grzewczego zastępy strażackie bardzo często wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominach.

W wyniku niepełnego spalania się paliw (głównie stałych) wytwarzają się dym i sadza.Dym jest zagęszczoną parą smołową zmieszaną z pyłem i cząsteczkami popiołu. Sadza jest to miałki proszek złożony z drobnych kryształków grafitu, powstały w wyniku niecałkowitego spalania lub termicznego rozkładu związków węgla.

Przyczyną niepełnego spalania może być niedostateczny dopływ powietrza, nadmiar powietrza, nadmierne chłodzenie się kanałów dymowych i przewodów kominowych, niewłaściwy ciąg kominowy.

W polskim prawodawstwie są pewne unormowania, które nakładają na właścicieli obiektów wykonywanie kontroli przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenówz dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 109, poz. 719)

§ 34.

1.W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych

– co najmniej 1 raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2)od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1

co najmniej 1 raz na 3 miesiące;

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 –

co najmniej 1 raz na 6 miesięcy.

2.W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej 1 raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Natomiast Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U. Nr 89, poz. 414) tj. z dnia 2 października 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409)

Art. 62

1.Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:

1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,

c)instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

Nieprzestrzeganie tych zasad unormowane jest w Kodeksie Wykroczeń.

USTAWAz dnia 20 maja 1971 r.Kodeks wykroczeń t.j. Dz. U.z 2013 r. poz. 482 z póź. zm.

Art. 82.Sprowadzanie niebezpieczeństwa pożaru.

§ 1.Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na:

1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych,

2) wykonywaniu prac niebezpiecznych pod względem pożarowym bez ich wymaganego zabezpieczenia,

3) używaniu instalacji, urządzeń i narzędzi niepoddanych wymaganej kontroli lub niesprawnych technicznie albo użytkowaniu ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem lub warunkami określonymi przez producenta, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania ognia,

§ 2.Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie dopełnia obowiązków polegających na:

7) zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych,

podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

W związku z powyższym w przypadku kolejnych wyjazdów do opisanych wyżej zdarzeń wynikających z nieprzestrzegania obowiązujących przepisów na właścicieli obiektów będą nakładane mandaty karne.

Tekst: Zdjęcia: mł. bryg. Dariusz Różański

3 komentarze

  1. konia z rzędem temu kto powie ilu właścicieli domow jest objetych nadzorem kominiarza tzn co najmniej raz na kwartał czyści przewody kominowe?

  2. wszyscy CI którym nie szkoda ok 15zł na kwartał!!!

  3. Jako strażak w sezonie grzewczym jeździmy do pożarów sadzy. Ale uwierzcie – problem później WY macie. Pęknięty komin-nieszczelny – nie jednokrotnie popękane mury – przy kominie. Więc straty mogą być duże – naprawa uszkodzeń, montaż wkładu do komina itp. a w zimę – gdzie ogrzewanie jest potrzebne – kilka dni bez grzania i macie problem. Pęknięcia na kominie – nie szczelny komin – i uwalnia się czad-cichy zabójca.
    Więc proszę zamawiajcie kominiarzy – ALE TEŻ IM patrzcie na ręce żeby zrobili za co im płacicie,ponieważ też nie jednokrotnie robią to tylko na papierku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *