Strona główna / Aktualności / Wielki sukces naszego gimnazjum. Są najlepsi w Wielkopolsce!

Wielki sukces naszego gimnazjum. Są najlepsi w Wielkopolsce!

bez tytułu

Uczniowie z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem wygrali trzecią edycję projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska”. Ich projekt „Tam gdzie len i glina działanie się zaczyna” zdobył uznanie jury i pokonał 209 zespołów uczniowskich. W nagrodę uczniowie i nauczycielka otrzymali laptopy, a szkoła wzbogaciła się o tablicę interaktywną.

Gala finałowa trzeciej, ostatniej już edycji projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska” odbyła się 24 września 2014 roku w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na uroczystym podsumowaniu trzech lat „eSzkoły” pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, samorządowcy, pracownicy oświaty oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele, a także dwanaście najlepszych zespołów uczniowskich.

Jednymi z głównych założeń twórców projekt, było wprowadzenie do szkół nauki metodą projektów oraz korzystanie z nowoczesnych technologii oraz Internetu podczas zajęć pozalekcyjnych – wyjaśnia Joanna Ganowicz, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, lidera projektu. – Kreatywność, pasja i zaangażowanie jakie wykazywała młodzież w ciągu trzech lat były niezwykłe. Wystarczy wymienić chociażby otwarcie sali astronomicznej w Gnieźnie, zbudowanie motoru w Budzyniu, nagranie przewodników po Parowozowni w Wolsztynie lub napisanie przewodnika i poradnika dla biegaczy – dodaje Joanna Ganowicz.

Metoda projektów „przewietrzyła” wielkopolskie szkoły i pozwoliła uwierzyć zarówno uczniom, jak i nauczycielom, że uczyć można się inaczej – ciekawiej i prawdziwiej. W praktyce oznaczało to, że młodzież ze 105 szkół wyszła z klas lekcyjnych do parków, urzędów, mleczarni, muzeów i innych, często zaskakujących miejsc, aby tam zdobywać wiedzę. W ciągu trzech lat powstało 945 projektów z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, historii, językoznawstwa, muzykologii, a nawet… kolejnictwa.

Do trzech razy sztuka

Trzecia, ostatnia odsłona „eSzkoły” należała do uczniów z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Wolsztynie. Pierwszy projekt – „Tam, gdzie len i glina działanie się zaczyna” opowiadał o procesie wyrabiania glinianych naczyń oraz tkanin. Uczniowie nie poprzestali na teorii – własnoręcznie wykonali maszynę tkacką oraz koło garncarskie. Wymiar praktyczny miał także licealny projekt. Młodzież pracowała nad tematem „Smart House, czyli fifna chałupa za mało bejmów”. Ich projekt inteligentnego domu zakłada między innymi powiadamianie smsem właściciela o pożarze. – Oprócz zwykłej makiety domku wykonaliśmy również miniaturową szklarnię, w której rośnie rzeżucha. Zamontowaliśmy tam czujnik wilgotności gleby połączony z pompką. Jeśli będzie za sucho, to nasza inteligentna szklarnia zacznie pompować wodę ze zbiornika na deszczówkę – pełna ekologia. Umieściliśmy tam również system kontroli ciepła – gdy temperatura przekroczy pewną wartość otworzy się okno – tak o swoim projekcie opowiadają uczniowie.

 Nowe technologie w starej szkole

Jednym z elementów projektu „eSzkoła” były również wykłady online, podczas których poruszano zagadnienia wpisujące się w podstawę programową szkół, ale także wychodzące poza jej sztywne ramy. Uczniowie mogli brać udział w spotkaniach poświęconych walce ze stresem, gwarze wielkopolskiej oraz językowi potocznemu. A wszystko bez konieczności opuszczania szkoły.

Do 2014 roku przeprowadziliśmy 32 wykłady transmitowane do 33 miejscowości w całym województwie – wyjaśnia Łukasz Rumatowski, Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej, jednego z partnerów projektu. – Najbardziej cieszy nas fakt, że „wirtualne” lekcje nastawione były na dialog między prowadzącym a uczniami. Po każdym wystąpieniu łączyliśmy się ze szkołami i czekaliśmy na pytania uczniów – dodaje Łukasz Rumatowski.

Nauka w „eSzkole” była dla uczniów przede wszystkim dobrą zabawą. Co roku, podczas wakacji, mogli wziąć udział w grze komputerowej „Globtroter: poznaj Wielkopolskę”, która łączyła w sobie pytania z zakresu wiedzy matematyczno-przyrodniczej z odnoszącymi się do tradycji i historii Wielkopolski. Finałowe rozgrywki „Globtrotera” odbywały się na żywo, podczas gali kończących każdą edycję projektu. Wówczas dziesięcioro najlepszych graczy odpowiadało za pomocą tabletów na 20 pytań przed zgromadzoną w auli uniwersyteckiej publicznością. W tym roku najlepsza była Katarzyna Sulińska z Gimnazjum im. Orła Białego w Powierciu.

Śmiało można powiedzieć, że projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” zmienił oblicze wielkopolskich gimnazjów i liceów. Pokazał uczniom, że szkoła może pomóc im w realizowaniu pasji, a przede wszystkim uzmysłowił im, że mają wpływ na to jak mogą się uczyć.

Bez „eSzkoły” nie byłoby gnieźnieńskiej sali astronomicznej, „klasy pod chmurką” w Ptaszkowie, zegara słonecznego w Golinie, pomnika biegacza w Grodzisku i wielu innych obiektów oraz inicjatyw, które powstały podczas ostatnich trzech lat.

Projekty nagrodzone w trzeciej edycji:

Jury projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska” złożone z pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz reprezentantów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej przyznało główne miejsca 6 szkołom (3 gimnazjom oraz 3 liceom) oraz dodatkowo wyróżniło 6 projektów (5 gimnazjalnych oraz 1 licealny).

Laureaci głównych miejsc:

I miejsce (nagroda: notebooki dla wszystkich członków zespołu i opiekuna oraz tablica interaktywna dla szkoły)

  • Gimnazjum: projekt „Tam gdzie len i glina działanie się zaczyna” – Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem
  • Liceum: projekt „Smart House, czyli fifna chałupa za mało bejmów” – Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Wolsztynie

II miejsce (nagroda: smartfony dla wszystkich członków zespołu, notebook dla opiekuna oraz tablica interaktywna dla szkoły)

  • Gimnazjum: projekt „Nie bądź bez mapy… biegaj z głową” – Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu

  • Liceum: projekt „Koźlarz symbolem dziedzictwa kulturowego Regionu Kozła” – Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu

III miejsce (nagroda: konsole stacjonarne dla wszystkich członków zespołu, notebook dla nauczyciela oraz tablica interaktywna dla szkoły)

  • Gimnazjum: projekt „Ekoprąd- wykręcamy volty!!!” – Gimnazjum w Czaczu

  • Liceum: projekt „Od zera do komputera” – Liceum Ogólnokształcące im. Św. Barbary w Chodzieży

Wyróżnienie (nagroda: aparaty cyfrowe dla członków zespołów oraz notebook dla opiekuna)

  • Gimnazjum: projekt „Jav(w)a czy Dżawa” – Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu

  • Gimnazjum: projekt „Światło pamięci przywraca życie.. Żydowski pejzaż Grodziska Wielkopolskiego” – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ptaszkowie

  • Gimnazjum: projekt „Wielkie czasu odmierzanie – czasoodmierzacz” – Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie

  • Gimnazjum: projekt „Muzyka częścią mnie” – Gimnazjum im. St. Mikołajczyka w Miejskiej Górce

  • Gimnazjum: projekt „Koniec świata!?” – Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu

  • Liceum: projekt „Jak pachnie biznes, czyli od nędzy do pieniędzy” – Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim

Motocykle 125 - Jaki wybrać? Jaki kupić?

4 komentarze

  1. Super – wielkie gratulacje!!!

  2. Ogromne gratulacje ! Cieszą mnie sukcesy szkoły, której jestem absolwentem, szkoda że nie było takich projektów 6 lat temu. 🙂

  3. To naprawdę wielkie osiągnięcie. I młodzież i opiekunka włożyli w projekt dużo wysiłku i czasu. A to czego się nauczyli przy okazji zostanie im na zawsze. Wielkie brawa i dla pozostałych dwu zespołów z naszego gimnazjum.

  4. Takie osiągnięcie a na forum cisza. Zastanawiam się co też trzeba zrobić żeby zasłużyć chociaż na skromne słowa pochwały i dochodzę do smutnego wniosku że nawet lot w kosmos też by przyjety został chłodno. Ludzie, czy zdajecie sobie sprawę ile to tą mlodzież i ich opiekunke kosztowało czasu i inwencji twórczej? projekt był bardzo ambitny, rozbudowany, obejmował kilka niezwiązanych ze soba zagadnień a jednak praca w zespole pozwoliła wykonać całośc zamierzeń . Pokonali ponad 200 innych szkół gimnazjalnych. Toż to osiągniecie jakich mało. A tu cisza, nawet slowa na ten temat w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *