Strona główna / Aktualności / Z tą książką ułożysz sobie zdrowie

Z tą książką ułożysz sobie zdrowie

270 autorskich przepisów na proste, szybkie, a przy tym smaczne i przede wszystkim zdrowe dania, a do tego mnóstwo porad, jak zdrowo żyć. To wszystko znajdą Państwo w książce Elżbiety Przygockiej, która właśnie ukazała się na rynku.

Elżbieta Przygocka (45 l.) z Giewartowa racjonalnym odżywianiem zajmuje się od lat. Na łamach Kuriera publikowała m.in. serię porad oraz sprawdzonych przepisów na zdrowe dania. Swoimi kulinarnymi pomysłami dzieli się również w sieci, na stronie kreatorfitmenu.pl i na instagramie (@kreatorfitmenu). Już dawno postanowiła, że wyda również książkę. Miała przy tym jasno sprecyzowany plan. – Chciałam stworzyć książkę, dzięki której każdy, bez żadnej pomocy dietetyka, będzie mógł przygotować własny plan żywieniowy. Do tego niezbędne są odpowiednie przepisy oraz trochę teorii o tym, jak z nich korzystać, by osiągnąć wyznaczony przez siebie cel – mówi. Początkowo w książce miało znaleźć się 100 przepisów. Ostatecznie, jest ich aż 270. To dania na śniadania oraz kolacje na słodko i słono, obiady oraz zupy. Najważniejszą cechą zamieszczonych w książce przepisów jest to, każdy jest zbilansowany i równo kaloryczny. – Dzięki temu, każdy może ułożyć własny plan żywieniowy w bardzo prosty sposób. Otrzyma go łącząc ze sobą przepisy w dowolny sposób. Musi jedynie poznać swoje zapotrzebowanie na dzienną ilość kalorii (w książce znajdują się wzory na wyliczenie tego) i właśnie tyle dostarczać organizmowi. Inne zapotrzebowanie będą miały kobiety, inne mężczyźni, inne osoby chcące schudnąć, inne chcące przytyć. Dzięki temu, że każdy przepis zawarty w książce ma ok. 400 kcal, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii, wystarczy dostosować do swoich potrzeb ilość spożytych posiłków, bądź porcji. Ktoś, kto będzie potrzebował 1600 kcal zje cztery posiłki, kto będzie potrzebował 2000 kcal zje ich 5. Albo cztery, z których jeden w podwójnej porcji. W ten sposób sam, bez żadnej pomocy dietetyka, może ułożyć własną dietę. Wystarczy trzymać się przepisów, by mieć pewność, że w każdym daniu będzie odpowiednia ilość białka, tłuszczów i węglowodanów – tłumaczy Elżbieta Przygocka.

Wszystkie zawarte w książce przepisy autorka sama opracowała, wszystkie dania też przyrządziła, sfotografowała, no i oczywiście spróbowała. Biorąc pod uwagę, że przepisów jest 270, zajęło to ponad rok. – Każdy przepis zaczynał się od pomysłu. Potem obliczałam kalorie oraz właściwe proporcje makroskładników, po czym zabierałam się do przygotowywania dania. Największą trudnością było to, że musiałam stworzyć posiłek, który musiał sztywno trzymać się obliczeń, a przy tym być smaczny. W tradycyjnej kuchni, zawsze do smaku można dołożyć łyżkę masła, czy dodać inny składnik. W tych przepisach nie mogłam sobie na to pozwolić, bo wszystkie obliczenia ległyby w gruzach – opisuje mieszkanka Giewartowa. Tworząc przepisy starała się wykorzystywać produkty, które są łatwo dostępne, a przy tym przystępne cenowo. – Nie chodzi o to, żeby wymyślić dania, na które będą mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Chcę, żeby z tych przepisów mógł korzystać każdy, nie odczuwając tego w swoim portfelu – mówi i zapewnia, że każdy produkt można wykorzystać, by zdrowo jeść. – Żaden z produktów nie jest zły, nie ma też idealnie dobrych. Cała sztuka polega na tym, żeby wszystko odpowiednio połączyć i stworzyć zbilansowany posiłek – mówi.

W drugiej części książki znajduje się podstawowa wiedza dotycząca zdrowego odżywiania, ale nie tylko. Są również porady na temat wszystkich innych aspektów zdrowego stylu życia. To m.in. woda, oddech, ruch, wypoczynek, sen czy odpowiednia motywacja. – W zdrowym stylu życia idealna waga czy wygląd wcale nie są najważniejsze. Wygląd to pojęcie względne. Ważne jest to, żeby sobie się podobać i dobrze ze sobą czuć. Chodzi o to, żeby z samym sobą czuć się dobrze. Mam nadzieję, że po lekturze książki przynajmniej część osób w jakimś stopniu zmieni swoje codzienne nawyki, i wcale nie mam tu na myśli tylko tych żywieniowych – mówi autorka.

Wiosną br., kiedy już kończyła zbierać materiał na książkę, zaczęła szukać wydawcy. Skontaktowała się z wydawnictwem Gaj z Bydgoszczy, z którym bardzo szybko nawiązała współpracę. Wydawcy wystarczył sam opis książki, by zdecydować się na jej wydanie i wzięcie na siebie wszystkich kosztów z tym związanych. Prace nad przygotowaniem publikacji trwały kilka miesięcy. Od minionego tygodnia książka „Ułóż sobie zdrowie” jest już na rynku. Na razie kupić ją można tylko przez Internet – na stronie wydawnictwa (www.wydawnictwogaj.pl) lub na Allegro (wpisując tytuł: Ułóż sobie zdrowie). Książka kosztuje 64,99 zł. – Zdaję sobie sprawę, że większość książek kosztuje mniej, ale warto spojrzeć na to z innej strony. Jedna wizyta u dietetyka kosztuje co najmniej 200 zł. Zwykle dostaniemy za to dietę na tydzień. Kupując moją książkę, za dużo niższą cenę mamy dietę co najmniej na rok. Przepisów jest tyle, że z pewnością każdy może wybrać coś, co przypadnie mu do gustu, a przy tym będzie miał pewność, że każdy posiłek jest odpowiednio zbilansowany – porównuje autorka.

– Wszelkie porady i przepisy są jedynie sugestią. Zdrowy styl życia to codzienna praktyka, którą trzeba sobie samodzielnie skomponować. Każdy przepis w tej książce zawiera taką samą ilość kalorii i jest odpowiednio zbilansowany, co ułatwia ułożenie swojego planu żywieniowego. Wybierasz te dania, które lubisz i na które masz danego dnia ochotę. Ta książka ma tego nauczyć, by z czasem nie liczyć kalorii, a działania – mówi Elżbieta Przygocka.

Jeden komentarz

  1. Mmmmm Gratuluję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udowodnij to że nie jesteś programem *