Strona główna / Aktualności / Zaskakujący zwrot w sprawie jeziora

Zaskakujący zwrot w sprawie jeziora

Spadkobiercy majątku w Giewartowie wycofali wniosek o zmianę klasyfikacji części jeziora Powidzkiego.

O sprawie było głośno kilka miesięcy temu. Spadkobiercy majątku w Giewartowie, do których należy grunt pod częścią jeziora złożyli wówczas wniosek do starostwa o zmianę klasyfikacji akwenu z wody płynącej na stojącą. Charakter wody ma kluczowe znaczenie, bowiem zgodnie z przepisami wody płynące muszą pozostać publiczne, podczas gdy stojące mogą przejść w prywatne ręce. W praktyce, zmiana klasyfikacji dawałaby spadkobiercom prawne możliwości przejęcia tej części akwenu. Wnioskodawcy powoływali się na opinię hydrologiczną i hydrogeologiczną, które miały potwierdzać zasadność zmiany klasyfikacji. Inaczej uważali urzędnicy słupeckiego starostwa, którzy odmówili wszczęcia postępowania w tej sprawie. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, do którego odwołali się spadkobiercy uchylił jednak to postanowienie i nakazał starostwu przeprowadzenie postępowania. Po tej decyzji starosta przekazał sprawę do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Nieoczekiwany zwrot w sprawie nastąpił w miniony wtorek. Właściciele działki pod jeziorem wycofali swój wniosek, wnosząc o umorzenie postępowania w całości. Oznacza to, że charakter wody na pewno nie zostanie zmieniony, a co za tym idzie daje pewność, że woda nie przejdzie w prywatne ręce.

Nadal trwa postępowanie, które ma na celu przejęcie działki pod jeziorem do zasobu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. – Zarząd w Poznaniu dnia 29 listopada 2019r., w Sądzie Rejonowym w Słupcy IV Wydział Ksiąg Wieczystych, dokonał wpisu ostrzeżenia o niezgodności między rzeczywistym stanem faktycznym a stanem prawnym przedmiotowej nieruchomości w księdze wieczystej. W obecnej sytuacji zostały podjęte także działania w sprawie pozyskania dokumentacji w celu analizy zasadności przeprowadzenia ustalania linii brzegu jeziora – informuje Mateusz Wojciechowski, wójt gminy Ostrowite.

3 komentarze

  1. Mieszkaniec

    A moze ktoś napisze o nowych śmieciarkach i kiedy i jak byl ogloszony nabor na pracowników w gminie ostrowite

  2. Oby nie było jak poprzednio, sprawa przycichnie, czujność Gminy zmaleje i całe jezioro zniknie tak jak reszta majątku???

  3. Mieszkaniec stuknij się w główkę. Żal ściska… To znaczy, że nigdy nie będziesz kimś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udowodnij to że nie jesteś programem *