Chyba każdemu Łódź kojarzy się przede wszystkim z mocno industrialną zabudową oraz wszechobecnymi zakładami włókienniczymi, słynącym na cały świat z doskonałej jakości wyrobów. Dzisiaj jednak włókiennictwo zeszło na bardzo odległy plan, a tryumfy święcą nowe, zaawansowane technologie, logistyka, produkcja sprzętu AGD. To właśnie tutaj stawiają swoje fabryki światowej sławy producenci różnych marek, na przykład Gillette. To również w Łodzi można znaleźć Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Łódzki Okręg Przemysłowy.
Może właśnie dlatego kiedy na myśl przychodzi nam fraza: „praca Łódź” widzimy oczami wyobraźni ogromne hale produkcyjne w szarych, ponurych budynkach. Te wyobrażenia mają jednak jedynie w połowie sens – same miejsca pracy są jasne, zoptymalizowane pod kątem samej produkcji, jak i potrzeb zatrudnionych przy liniach produkcyjnych pracowników.
Dzięki różnorodności firm ulokowanych właśnie w Łodzi, wśród ogłoszeń o pracę można znaleźć bardzo ciekawe stanowiska, jak choćby operatora maszyn zgrzebląco-igłujących, którego fach wyceniony jest na 2 800 złotych brutto miesięcznie podstawy oraz premie dodatkowe. Co więcej, praca odbywa się w systemie trzyzmianowym. W zakładach produkcyjnych za podobne pieniądze może zostać zatrudniony również formierz czy galwanizer. Najczęściej są to specjalizacje, o których słyszy się stosunkowo rzadko. Co, jak widać, nie oznacza jednocześnie sporych zarobków.
Wśród propozycji pracy w Łodzi zdecydowanie najwięcej dotyczy właśnie pracy przy liniach produkcyjnych najróżniejszych zakładów. Średnie zarobki pracownika produkcji to w tym mieście najniższa krajowa lub nieco ponad nią.
Żaden zakład produkcyjny nie jest w stanie obejść się bez powierzchni magazynowej, wymagającej oczywiście sprawnej obsługi. Podobnie jest z wielkopowierzchniowymi sklepami – te również chętnie zatrudniają osoby na stanowisku magazyniera. Prace magazynowe wyceniane są w zależności od konkretnej firmy i mieszczą się w przedziale między 2 800 a nawet 4 500 złotych brutto. Czasem osobną propozycję pracy stanowi operator wózka widłowego. Jego kwalifikacje i umiejętności dają mu możliwość zarobienia około 24 złotych brutto za godzinę pracy, zwykle w oparciu o umowę zlecenie.
Rozwijające się dynamicznie i powstające nowe firmy potrzebują do pracy przede wszystkim doskonale zorganizowanych księgowych, które posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie. To doskonała sposobność do zarobienia niezłych pieniędzy głównie dla kobiet, które zdecydowanie częściej od mężczyzn decydują się na ten zawód. Pomoc księgowa może liczyć na podstawowe wynagrodzenie, księgowa zaś na kwotę minimum 3 500 złotych brutto miesięcznie plus premie uznaniowe, a starszy księgowy – minimum 7 500 złotych brutto miesięcznie. To jeden z najlepiej opłacanych zawodów w tym mieście.
A jeśli tak jest, chętniej decydują się na wizyty u kosmetyczek, masażystów czy fryzjerów. To z kolei jest doskonałą sposobnością do otwierania własnych, nawet niewielkich salonów czy zakładów kosmetycznych i tworzeniu nowych miejsc pracy. Zasobność portfela klientów przekłada się na zarobki pracowników – kosmetolog może dostać miesięcznie przynajmniej 3 000 złotych brutto na umowę zlecenie, a w przypadku kliniki medycyny estetycznej nawet do 8 000 złotych brutto. Asystent fryzjera i sam fryzjer dostanie około 2 800 złotych brutto miesięcznie bez premii, podobnie jak masażysta.
Doskonale zorganizowany łańcuch dystrybucji i utrzymanie ruchu jest możliwe tylko dzięki doświadczonym i odpornym na stres spedytorom. Ci ustalają trasy przejazdu poszczególnych kierowców i przepływ towarów, kontrolują załadunki rozładunki, ustalają tygodniowe plany dystrybucyjne. Te stanowiska są jednak najczęściej obsadzone, a braki kadrowe uzupełniane błyskawicznie ze względu na chęć zniwelowania ewentualnych strat.