Strona główna / Artykuły partnerów / Dlaczego należy spożywać nienasycone tłuszcze?

Dlaczego należy spożywać nienasycone tłuszcze?

Odżywcza i zbilansowana dieta jest podstawą do zachowania zdrowia na lata. To, co ląduje na naszym talerzu, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz wygląd. Jednym ze składników, które muszą znaleźć się w jadłospisie każdej osoby, są zdrowe nienasycone tłuszcze. Chociaż na tle innych składników odżywczych mają większą ilość kalorii, to są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlaczego zdrowe tłuszcze są tak ważne, szczególnie w jadłospisie kobiet? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym piszemy, dlaczego dieta bogata w nienasycone tłuszcze ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Dlaczego zdrowe tłuszcze są ważne?

Tłuszcz przez wiele osób uznawany jest za przyczynę otyłości i dodatkowych kilogramów. Z tego powodu tak często praktykowane są diety niskotłuszczowe, które mogą prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jest to jedna z najgorszych diet, szczególnie wśród kobiet, ponieważ prowadzi do zaburzeń hormonalnych, pogorszenia stanu włosów, skóry i paznokci oraz wielu innych przykrych dolegliwości.

Należy wspomnieć, że wyróżniamy dwa rodzaje tłuszczu. Najogólniej tłuszcz może być nasycony, czyli wpływający negatywnie na nasz organizm, ale także nienasycony, który powinien być dostarczany z pożywienia w każdym posiłku. Tłuszcze nasycone, które znajdziemy głównie w przetworzonym jedzeniu, wpływają na wzrost cholesterolu i spożywane w zbyt dużej ilości prowadzą do zakrzepów oraz chorób sercowo-naczyniowych. Z kolei zdrowe tłuszcze nienasycone, które są pochodzenia roślinnego, są niezbędne, by zapobiegać chorobom naczyniowym oraz serca, a co więcej, wpływają na odporność organizmu.

Dzienne zapotrzebowanie na tłuszcze

W codziennym jadłospisie musi znaleźć się miejsce na odżywcze produkty bogate w nienasycone tłuszcze. W zależności od indywidualnego dziennego zapotrzebowania na kalorie, ilość dostarczanego tłuszczu będzie się różnić. Warto pamiętać, że 1 gram tłuszczu ma 9 kalorii. Na tle białka oraz węgli jest to pokaźna ilość, jednak udowodniono, że tłuszcz syci na dłużej i zapobiega wahaniom cukru we krwi. Z tego powodu tak często praktykowana jest dieta ketogeniczna, która polega na mocnym ograniczeniu spożywania węglowodanów na korzyść zdrowych tłuszczy.

Przyjęło się, że tłuszcze powinny stanowić około 30% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Oznacza to, że osoba, która spożywa codziennie 2000 kalorii, powinna dostarczać go około 67 gramów. Należy stawiać na dobrej jakości tłuszcze wielonienasycone, a ograniczyć do minimum tłuszcze nasycone.

Najlepsze źródła tłuszczów nienasyconych w diecie

Doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są przede wszystkim rośliny oleiste. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy w olejach tłoczonych na zimno, na przykład lnianym czy sezamowym. Oleje te powinny być spożywane jedynie na zimno, na przykład do polewania sałatek. Podgrzewane tracą swoje cenne właściwości.

Kolejnym źródłem nienasyconych tłuszczy są ryby i owoce morza. Największą ilość zdrowego tłuszczu znajdziemy w morskich, tłustych rybach, takich jak makrela, łosoś, tuńczyk czy śledź.

W dziennym menu powinno się także znaleźć miejsce dla orzechów, szczególnie włoskich, pistacji i migdałów, nasion lnu, awokado oraz tofu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *