Strona główna / Artykuły partnerów / Krucho z tą ceramiką

Krucho z tą ceramiką

W wystroju większości łazienek królują od lat płytki. Mają mnóstwo zalet, a ich największą wadą jest kruchość. Choć dobrze położone rzadko pękają i to tylko przy mocnym uderzeniu, to samo ich położenie może stanowić pewien problem. Na szczęście istnieje sporo narzędzi, które ułatwią tę pracę.

Dobry chwyt

Szczególnie przy dużych płytkach ważne jest ich odpowiednie złapanie. Chwytanie ich za boczne krawędzie powoduje sporo trudności przy ich kładzeniu na ścianę. Palce przeszkadzają, a wszelkie manipulacje przy większym ciężarze mogą doprowadzić do uszkodzenia lub obicia płytki. Dzięki zastosowaniu przyssawek do płytek można ułatwić sobie zadanie. Po przyłożeniu gumowej przyssawki płytka przyklei się do uchwytu za sprawą podciśnienia. Z łatwością można teraz przenieść i ustawić odpowiednio element na ścianie. Po zamocowaniu odchylamy z powrotem wajchę na uchwycie, a płytka od razu odkleja się od niego.

Cięcie na wymiar

Dużo problemów stanowi też cięcie płytek. Łatwo pękają i odpryskują. Przecinanie ich zwykłymi metodami bywa przez to frustrujące i zniechęcające. Jednak można zastosować specjalny nóż do ceramiki. Posiada on niewielki stolik, na którym kładzie się płytkę. Należy zwrócić uwagę, która strona powinna być u góry. Nóż powinien ciąć powierzchnię widoczną po ułożeniu płytki na ścianie. Samo cięcie odbywa się często na mokro, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko uszkodzeń. Po wykonaniu rysy płytkę łamie się z pomocą ruchomego elementu stolika. Pęknięcie przebiega zawsze wzdłuż zarysowania. Proste i skuteczne!

Istnieją również droższe rozwiązania – jak piły przeznaczone do cięcia ceramiki. Umożliwiają one również docinanie pod kątem do powierzchni płytki. Są to jednak profesjonalne narzędzia, które rzadko znajdują zastosowanie w przydomowym warsztacie. Wymiana płytek w domu nie zdarza się przecież zbyt często, więc nie ma potrzeby inwestowania w specjalistyczny sprzęt do cięcia glazury.

A co z rurkami?

O ile przecięcie płytki nożem nie stanowi problemu, o tyle wykonanie otworu na rurę z wodę będzie z pewnością trudnym zadaniem. Można poradzić sobie z nim, poprzesz sztukowanie kafelki, ale nie wygląda to zbyt dobrze. O wiele łatwiej kupić otwornice diamentowe, które następnie można założyć do każdej wiertarki lub wiertarko-wkrętarki. Jest to narzędzie do wykonywania równych, gładkich otworów o dużych średnicach. Otwornice świetnie radzą sobie z ceramiką, ale istnieje również możliwość wykorzystywania ich do innych materiałów. Dzięki nim uzyskuje się równe i precyzyjne otwory o gładkich krawędziach.

Wyposażenie w komplecie

Dzięki nożykowi do glazury nie będzie problemu z docinaniem płytek w rogach łazienki oraz przy różnych zainstalowanych elementach. Rurki do kranów i kanalizacji z łatwością można wykonać z użyciem otwornicy diamentowej. Natomiast docięte płytki układa się najłatwiej z użyciem przyssawek do glazury i szkła. W ten sposób żaden remont łazienki nie będzie już straszny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *