Strona główna / Aktualności / Ekshumacja w Ostrowitem. Przeniesiono szczątki żołnierza

Ekshumacja w Ostrowitem. Przeniesiono szczątki żołnierza

 Ludzkie szczątki, elementy umundurowania i łuska na wysokości serca – to wszystko znajdowało się w grobie na ostrowickim cmentarzu. Po ekshumacji szczątki zostały przeniesione w inny miejsce, teraz trwa ustalanie tożsamości żołnierza.

Prace ekshumacyjne na ostrowickim cmentarzu zaplanowano na początku roku. W lutym wójt podpisał porozumienie z wojewodą w sprawie powierzenia obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych, w ramach którego gmina zobowiązana była przeprowadzić ekshumację wraz z przeniesieniem szczątków NN żołnierza z miejsca obecnego pochówku na cmentarzu w Ostrowitem na nowe miejsce pochówku w centralnej części cmentarza. Zadanie obejmowało również przeprowadzenie ekspertyzy antropologicznej, a także wykonanie i montaż pomnika nagrobnego. W czerwcu gmina dostała zgodę Instytutu Pamięci Narodowej na przeprowadzenie ekshumacji dwóch żołnierzy. Z tablicy nagrobnej wynika bowiem, że w mogile na początku ostrowickiego cmentarza, po lewej stronie, spoczywają dwie osoby. Jedna została pochowana pod nazwiskiem Władysław Jagiełło, druga jako nieznany żołnierz. Przeprowadzona 30 listopada ekshumacja wykazała coś innego. – Stwierdzono, iż w grobie znajdowały się szczątki jednego żołnierza Wojska Polskiego, który pochowany był pod nazwiskiem Władysław Jagiełło. Znaleziono elementy umundurowania, potwierdzające, iż w grobie znajdowały się szczątki żołnierza Wojska Polskiego. Odnaleziono również łuskę po naboju na wysokości serca. Należy podkreślić, iż w zasobach archiwalnych brak jest informacji na temat wskazanego żołnierza. Ekshumowane szczątki zostały pochowane w nowym wyznaczonym wcześniej miejscu – informują urzędnicy gminy Ostrowite.

Najprawdopodobniej żołnierz nie nazywał się Władysław Jagiełło. Obecnie trwa ustalanie jego prawdziwej tożsamości. Osobne postępowanie urzędu wojewódzkiego prowadzone jest w sprawie ustalenia miejsca pochówku NN żołnierza, o którym mowa jest na tablicy nagrobnej. Pomnik żołnierza pochowanego pod nazwiskiem Władysław Jagiełło stanie w centralnej części cmentarza, obok krzyża i ołtarza. Gmina planuje jego uroczyste odsłonięcie w przyszłym roku. Wcześniej jednak trzeba ustalić tożsamość żołnierza.

 

2 komentarze

  1. Kiedyś słyszałam, że anonimowy grób nieznanego, żolnierza znajduje się też gdzieś po lewej stronie od wejścia na cmentarz pod murem. Harcerze chyba też stawiali tam znicze i kwiaty.

  2. byly mieszkaniec

    Tak dokladnie po lewej stronie na pograniczu dzisiejszego wjazdu. Nie pamietam narodowosci tego zolnieza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udowodnij to że nie jesteś programem *