Strona główna / Aktualności / Gazu ziemnego nie będzie. Ma być z butli

Gazu ziemnego nie będzie. Ma być z butli

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, w gminie Ostrowite nie będzie rozbudowany kolektor gazowy. W zamian wójt zapowiada uruchomienie programu dotacji na zakup kotłów gazowych i butli stacjonarnych dla chętnych gospodarstw domowych.

Trzy miesiące temu gmina poinformowała o zawarciu porozumienia dotyczącego gazyfikacji. – Kilkumiesięczne rozmowy z firmą Avrio Media przyniosły oczekiwane skutki. W pierwszej kolejności, jeszcze w tym roku, przewiduje się wybudowanie kolektora wzdłuż ul. Armii Krajowej w Giewartowie, a do połowy roku 2022 podłączenie ulic: Lotników Polskich, Kwiatowej, Nadziei, Kościelnej i Grota Roweckiego. W perspektywie 3-letniej planujemy podłączenie miejscowości w kierunku Ostrowitego i Kosewa – w kwietniu mówił wójt Mateusz Wojciechowski. W minioną środę, na sesji poinformował, że kolektor gazowy jednak nie powstanie. Problemem nie do przeskoczenia okazała się kwestia przejścia przez rzekę Mesznę w Giewartowie. – Nie ma szans, by przed rozpoczęciem remontu ul. Armii Krajowej w Giewartowie pobudować kolektor przez rzekę – tłumaczy wójt. Po remoncie ulicy gazyfikacja mija się z celem. Raz, że trzeba by rozkopać nową ulicę, dwa, trzeba by czekać z tym ponad 5 lat, bo taki okres obejmować będzie gwarancji dotycząca remontu ulicy. Poza tym, czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na przejście przez rzekę wynosi około pół roku. Do tego czasu Armii Krajowej będzie już przebudowana. Gmina z gazu nie chce jednak rezygnować. W przyszłorocznym budżecie mają znaleźć się pieniądze na dotacje dla mieszkańców chcących wymienić piec na gazowy zasilany gazem z butli. – Będzie to ogólnogminny program, z którego wszyscy mieszkańcy będą mogli skorzystać. Ogólna pula środków oraz wysokość dotacji dla gospodarstwa domowego zostaną dopiero ustalone – zapowiada wójt. Dodaje, że gmina planuje gazyfikować również obiekty użyteczności publicznej, przede wszystkim szkoły. Zamontowane mają tam być kotły gazowe wraz z butlami. – Generalnie, plany gazyfikacji gminy się nie zmieniają. Zmianie ulega tylko źródło zasilania. Zamiast gazu z kolektora będzie to gaz skroplony, z butli. Na chwilę obecną ceny gazu z obu tych źródeł są niemal takie same. Ponadto zauważyć należy, iż gaz jest również paliwem kopalnianym, choć niskoemisyjnym, a w myśl, przygotowywanych nowelizacji przepisów prawa, źródła kopalniane mają być sukcesywnie wyłączane z użytku – mówi wójt i przypomina, że mieszkańcy cały czas mogą korzystać z programu Czyste Powietrze, gdzie do pozyskania jest 9 tys. zł na kocioł gazowy wraz ze zbiornikiem.

6 komentarzy

 1. Oouu, a to pech.a miała być gmina murowana🤣

 2. Niestety ale gaz że zbiornika jest dużo droższy, używam od trzech lat. Liczyłem na gaz ziemny 🙁

 3. Mieszkaniec

  Wielka szkoda, gaz z butli jest dużo droższy. Serwisowanie i konserwacja zbiornika to też koszty. Użytkuję zbiornik i użytkuję również gaz ziemny. Mam porównanie , posesję zbliżone gabarytowo. Wychodzi 1000 zł drożej gaz że zbiornika. Panie Wojcie gaz ziemny był bardzo dobrym pomysłem.

 4. Bolesław Chrobry

  ta meszna to az taka szeroka i głęboka jest ze technika w dzisiejszych czasach technika nie pozwala sie pod nia przekopać?

 5. Ktoś dal ciała i zapomniał o rzeczce bo gdyby się wzięli za to w momencie wstępnych rozmów które już od dobrych 9 miesięcy trwają to pozwolenie by się,,zrobiło,,. I znowu urzędnik nasz PAN beż odpowiedzialności. MASAKRA

 6. a skąd możecie wiedzieć, że gaz z butli jest droższy skro ziemnego NIE MACIE?
  ah Ci ludki. najmądrzejsi w świecie. Podziękować należy firmie. Gmina dawała pieniądze, a oni czekali do końca, na umowę przebudowy drogi, aby siebie zablokować. Skoro nie rentowne, trzeba było powiedzieć a nie zwodzić gminę. Zresztą mieszkańcy Giewartowa chyba w 2/3 z Armii Krajowej sami się wycofali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udowodnij to że nie jesteś programem *