Strona główna / Aktualności / Wraca temat ośrodka w Kosewie. Ma go zbudować prywatna firma

Wraca temat ośrodka w Kosewie. Ma go zbudować prywatna firma

Gmina Ostrowite wkrótce ma zamiar ogłosić przetarg na utworzenie ośrodka turystyczno- wypoczynkowego w Kosewie. To zadanie chce zrealizować w formie partnerstwa, by jego budową i prowadzeniem zajęła się prywatna firma.

Ponad rok temu gmina Ostrowite kupiła od powiatu działkę i budynki, w których przez lata funkcjonował ośrodek Szansa. Od początku ma plan, jak docelowo zagospodarować te tereny. Gmina chce tam utworzyć strefę turystyczno-wypoczynkową. Opracowano nawet szczegółową koncepcję, co miałoby się tam znaleźć. Do realizacji planów potrzebne są jednak duże pieniądze, na których część gmina pozyskała już środki z zewnętrz. Chodzi o budowę mariny i zagospodarowanie plaży oraz budowę ul. Spacerowej. Teraz jednak wizja dotycząca Kosewa kroczy dalej. Gmina chce zrealizować tę poważną inwestycję w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg, w którym gmina określi szczegółowe warunki współpracy i czekać będzie na oferty firm, chcących na gminnym terenie utworzyć strefę turystyczno-wypoczynkową i później, na zasadach wieczystego użytkowania, ją prowadzić i na niej zarabiać. – Uważam, że to najlepsze rozwiązanie – twierdzi wójt Mateusz Wojciechowski i wskazuje korzyści, jakie ma mieć gmina. – Za wieczyste użytkowanie prywatny partner będzie rokrocznie płacić gminie 2 procent wartości operatu szacunkowego, który wyceniony jest na 6 mln zł. Do tego, pierwsza jednorazowa wpłata z użytkowanie wynosi 20 proc. wartości operatu. Wpływy do budżetu gminy będą, a grunt nadal pozostanie własnością gminy. Jeśli się to uda, będzie to jedna z najpiękniejszych stref wokół Jeziora Powidzkiego – mówił wójt.

3 komentarze

  1. 2% od 6 mln to daje 120tyś za rok + 1,2mln w pierwszym roku. Jak to się ma do koszów jakie Gmina poniosła na zakup działki ?

  2. Przez ile lat? Wystarczy pomnożyć i wyjdzie więcej. Plus dojdzie podatek od gruntu i budynków, plus miejsca pracy i atrakcyjność terenu.

  3. Policz policz dokładni i przedstaw swoje wyliczenia.
    Gmina nie odzyska środków wydanych na zakup przez 30 lat. Jeżeli ddołożymy koszt pieniądza to ten okres ulega wydłużeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *