Strona główna / Aktualności / Zajrzą do Twojego pieca

Zajrzą do Twojego pieca

Gminni urzędnicy zapowiadają kontrole palenisk w indywidualnych domach.

Kontrole mają być prowadzone na podstawie podstawie Prawa ochrony środowiska i tzw. ustawy antysmogowej. – Powyższe akty zobowiązują do przeprowadzenia określonej ilości kontroli palenisk domowych, w każdej gminie województwa wielkopolskiego. W trakcie czynności weryfikowany będzie rodzaj wykorzystywanego opału, jego jakość i sposób składowania. W sytuacji wykazania spalania odpadów, taki proceder zgłaszany jest na Policję celem ukarania w trybie mandatowym. Równolegle właściciele nieruchomości informowani będą o zapisach uchwały antysmogowej w tym o terminach wymaganej wymiany kotłów na paliwa stałe, niespełniających norm emisji – czytamy na stronie gminy Ostrowite.

Zgodnie z przepisami, osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą, ma obowiązek umożliwić przeprowadzenie kontroli, a w szczególności umożliwić wstęp kontrolującego na teren nieruchomości w godzinach od 6 do 22, przeprowadzanie badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych, udzielić niezbędnych informacji, a także okazać dokumenty.

Urzędnicy przypominają, że w domowych paleniskach jest bezwzględny zakaz palenia opakowań z tworzyw sztucznych, gumy, starych ubrań, folii, opon, starych mebli, płyt laminowanych czy wiórowych. Spalanie tego typu przedmiotów powoduje uwalnianie się niebezpiecznych związków chemicznych mających negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie.

– Mieszkańcy, którzy łamią zakazy zawarte w uchwale antysmogowej, mogą spodziewać się również kontroli interwencyjnych z policją oraz wysokich kar. Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów w instalacjach domowych, zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach podlega karze aresztu albo grzywny. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat do 500 zł lub grzywna do 5 000 zł, gdy sprawa trafi do sądu – informują gminny urzędnicy.

Dodają, że wykonany został pomiar zanieczyszczenia w powietrzu, przeprowadzony przez drony w Ostrowitem i Giewartowie. Wkrótce mają zostać podane wyniki badań, planowane są również podobne analizy w kolejnych miejscowościach.

8 komentarzy

 1. Niech urzędnicy sprawdzą gdzie mieszkańcy szambo wylewaja bo wieczorem nie idzie wyjść na dwór bo tak śmierdzi…

 2. ,,Spodziewamy się niespodziewanej kontroli”………

 3. Dla mnie najbardziej śmieszne to jest jak widzę strażaka i to z wieloletnim stażem wypalający galazki

 4. Zgłoś. Żaden problem.

 5. niech sprawdza co spalaja powidzkie samoloty, bo smugi spalin z ich silnikow to dopiero daja czadu

 6. Ostrowiczanin

  Epidemia stan zagrożenia covidem i będą chodzić po domach ludzie by byli głupi jak by wpuszczali narażając sb sowich bliskich zdrowie najważniejsze ksiądz parachwi ostrowite w takich sytuacji puścił obraz co powinien być od każdego mieszkańca zabierany i prowadzone dezynfekcja

 7. CoK***CoBezŁonkeTraweOddosz?

  A ja chętnie wpuszczę urzędników bo mam parę spraw/wniosków, na które nie mogę się doczekać odpowiedzi.
  A wypuszczę jak będę kontent 🙂

 8. Juz nie strasz. Nie strasz. Policja bedzie razem z urzedem, bo kto Ci mandat wlepi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udowodnij to że nie jesteś programem *