Strona główna / Aktualności / OSTROWITE / TOMASZEWO: Gmina naliczy opłatę adiacencką

OSTROWITE / TOMASZEWO: Gmina naliczy opłatę adiacencką

Gmina Ostrowite zaczyna ściągać opłatę adiacencką. W ostatnich dniach mieszkańcy Ostrowitego i Tomaszewa dostali pisma w tej sprawie, po świętach dostaną decyzję z konkretną kwotą, jaką będą musieli zapłacić. Ile to będzie? Dlaczego opłata jest naliczana? Więcej na ten temat w jutrzejszym numerze Kuriera.

12 komentarzy

  1. Tyle to każdy już wie, zabrakło środów z UE i woj wybulił z kieszeni czy brakuje na diety dla radnych.
    Środki miała pokryc UE nie mieszkańc a teraz nieoczekiwany zwrot akcji.

  2. Mariano Italiano

    Opłata adiacencka jest to opłata uiszczana w związku z wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, których budowa została sfinansowana w całości lub części ze środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, budżetu Unii Europejskiej lub innych środków zagranicznych, które nie podlegają zwrotowi. Dotyczy to budowy dróg oraz budowanych nad lub pod ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych gazowych i telekomunikacyjnych.

    W tym przypadku, opłata adiacencka może być nałożona w wysokości do 50% kwoty o jaką wzrosła wartość danej nieruchomości na skutek oddania do użytku drogi lub przyłączenia do nieruchomości zbudowanego urządzenia infrastruktury technicznej.

    Nie jest to jednak opłata obligatoryjna – wójt (burmistrz/prezydent miasta) może ją ustalić w drodze decyzji w terminie 3 lat od podłączenia urządzeń lub udostępnienia drogi, ale tylko wtedy, gdy w dniu podłączenia urządzeń lub udostępnienia drogi obowiązywała uchwała rady gminy o wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej.

    Zatem do zapłaty opłaty adiacenckiej będziemy mogli być zobowiązani (zmuszeni) tylko wtedy, gdy w momencie zakończenia inwestycji będzie obowiązywała w gminie uchwała o wysokości takiej opłaty – jeżeli rada gminy nie zdąży uchwalić wysokości tej opłaty, to nie będzie można wydać decyzji o konieczności jej zapłaty.

    Jeżeli jednak dojdzie do konieczności zapłaty opłaty adiacenckiej, to pamiętać należy, iż można wnieść o jej rozłożenie na 10 rocznych lat, które podlegają co prawda oprocentowaniu, ale liczy się je według stopy redyskonta weksli NBP, która wynosi obecnie 3,75% w skali roku.
    Ludzie szanowni niech ktoś to sprawdzi przed zapatą-nie dajcie się nabijać w butelkę. Pozdrawiam.

  3. Dziwne jest to że przed wyborami nikt pewnie pisma nie dostał.

  4. Do Mariano Italiano

    Ty człowieku jesteś jakiś nienormalny? Jakie raty,co ty Pier…? czytałeś pismo? Chyba nikt nie jest tak głupi żeby rozkładać ok 500zł na raty na kolejne 10 lat bo zamiast zapłacic 500zł zapłacisz 1000zł no i raty pod hipoteke w ksiegach wieczystych, jak ktos nie spłaci gmina zabiera to co było pod hipoteką, to jest oplacalne tylko dla GMINY!

    Olli przed wyborami nie było pisma była tylko mysz pod miotłą po wyborach wypłyneło gówno z worka;)

  5. mają asfalty, mają kanalizę, mają ekstra, a chcieli by płacić jak ci co gówno mają, ich tereny wzrosły na wartości, to co się rzucają, tego chcieli, asfalta chcieli, kanalizy chcieli, to o co pretensje, chcą kosztem tych co nie maja się bogacić, nie ma na to zgody

  6. Chciało się kanalizy to teraz trzeba płacić. Tak powinno być. Jeszcze niech pobiorą opłaty od mieszkańców Jarotek za te wszystkie „skróty do gminy Kleczew”

  7. segregujący śmieci

    O opłacie adiacenckiej było prawie na każdej sesji a teraz taki raban?

  8. ja jeszcze nic nie dostałem 😛

  9. Ale się komuś (…) żółci i jadu ulało!!! A my jak będzie trzeba to zapłacimy, a z kanalizacji się cieszymy i nie ma w nas tyle jadu, co u osoby kilka wpisów wyżej…

  10. do czleka. zero pojecia o czym mowisz.Trzega czytac i sluchac z uwaga.Przeciez to nie jest zwrot wartosci budowy, ale tzw podatek od wzrostu wartosci dzialki. i tyle na ten temat.

  11. obserwator 1

    tylko należy pamiętać że ustawa weszła w życie w 1997r a uchwała rady w 2004r. to dlaczego Urząd Gminy obudził się z tym po wyborach a np. jak powstawały nowe domy to w warunkach i decyzjach o możliwości przyłączenia nikt o tym nic nie wspominał. Nie jestem akurat za tak radykalnym i bezpośrednim nauczaniem prawa miejscowego jak robi to p. Basiński ale naszemu Urzędowi Gminy troszkę brakuje w ,, kwestii formalnej,, I mówiąc szczerze Wójt wie mało a niektórzy pracownicy jeszcze mniej !

  12. Monika_Trez

    @olli DOKŁADNIE TAK!
    U nas to samo – po wyborach nagle wszyscy pisma dostają (tutaj pięknie cały przypadek opisany – http://www.ditum.com.pl/wplyw-wyborow-samorzadowych-na-koniecznosc-uiszczenia-oplaty-adiacenckiej/ ) Nie wiem, czy się śmiać przez łzy, czy tylko ryczeć, bo kolejny raz przez urzędników jesteśmy ciućkani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *