Strona główna / Artykuły partnerów / Przesyłka kurierska dla firmy – jak określić zakres usług?

Przesyłka kurierska dla firmy – jak określić zakres usług?

Przesyłki krajowe i zagraniczne dla biznesu są oddzielną gałęzią usług, jakie świadczą firmy kurierskie. Każde przedsiębiorstwo ma jednak wobec nich inne oczekiwania. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współpracy warto dokładnie określić zakres usług, z których będzie się korzystać.

Przesyłka krajowa: cena i co na nią wpływa

Jedne z najczęściej nadawanych są przesyłki krajowe. Dotyczy to nie tylko paczek o różnym gabarycie – często wysyłane są także dokumenty. Rzadkością nie są także przesyłki listowe. Cena w każdym przypadku jest inna, warto więc dobrze zastanowić się, które z nich przede wszystkim będą nadawane. Oddzielną kwestią jest cennik paczek – na niego często wpływają rozmiary czy waga gabarytowa, ale też dodatkowe usługi, takie jak ubezpieczenie przesyłki, potwierdzenie doręczenia czy ekspresowe dostarczenie. Budżet firmy jest dużym wyznacznikiem podczas określania zakresu usług. Warto pamiętać, że rzadziej używane opcje można wybrać za dodatkową opłatą w każdej sytuacji. Najlepiej jest więc zdecydować się na pakiet lub kuriera, który najlepiej pasuje do potrzeb przedsiębiorstwa.

Ubezpieczenie przesyłki

Ubezpieczenie przesyłki pozwala zapobiegać wielu problemom. W wielu sytuacjach warto je uwzględnić. Często jest ono na rękę również klientom – może być jednym z decydujących argumentów za wybraniem konkretnej firmy, nawet jeżeli wiąże się to z dodatkową opłatą. Jeśli paczki, które wysyłamy, są wartościowe, ubezpieczenie jest wręcz obowiązkowe. Częste jest to, że przewoźnik rezygnuje z dodatkowej opłaty za tę opcję, co pozwala zapewnić kompleksowe usługi. Warto pamiętać, że ubezpieczenie odpowiada nie tylko za zniszczenie. Pokrywa też sytuację, gdy paczka zostanie zgubiona – można wtedy liczyć na zwrot należności. Dodatkowe ubezpieczenie oczywiście sprawia, że opłata za nadanie często jest wyższa. Warto więc zastanowić się, czy nasze przesyłki kurierskie go potrzebują – można też koszt pozostawić także po stronie odbiorcy.

Informacje o statusie przesyłki

Dobrą praktyką, którą często wymaga klient lub może znacznie ułatwić życie nadawcy, jest możliwość sprawdzenia statusu paczki. Jest to nie tylko miły gest, ale też opcja, która pozwala na szybkie reagowanie. Najczęściej informację o statusie przesyłki można uzyskać w prosty sposób przez internet lub powiadomienie w formie SMS. Zazwyczaj przekazywane informacje to nadanie paczki lub potwierdzenie odbioru, a także to, że kurier niedługo przyjdzie po paczkę. Czasem jednak są one bardziej specyficzne, takie jak powiadomienie, że odbędzie się magazynowanie przesyłki niemożliwej. Trudno wyobrazić sobie korzystanie z usług bez informacji tego typu, jednak nadal mogą się one zdarzyć. Warto zastanowić się, które szczegóły dotyczące przesyłek mają do nas docierać. Z zasady jednak śledzenie zamówienia czy nadanej paczki to przydatna opcja, na którą warto zwrócić uwagę, korzystając z usług kurierskich.

Szczegóły przy nadaniu i dostarczeniu przesyłki

Kontakt z kurierem, czyli moment, gdy można odebrać lub nadać paczkę to moment, w którym można zapewnić wiele różnych dodatkowych usług. Warto także wziąć je przed uwagę, zanim przekażemy dyspozycję „zamów kuriera”. Oczywiście, często wpływają one na cennik usług, dobrze jednak z nich skorzystać. Wielu klientów w obrocie krajowym przyzwyczaiło się do tego, że mogą odebrać przesyłkę za pobraniem, skorzystać z dodatkowych dyspozycji dotyczących odbioru czy zmienić adres, gdy paczka jest już w doręczeniu. Często takie dodatkowe zlecenie umożliwiają same firmy i zawierają się one w konkretnym pakiecie usług, jakie świadczą kurierzy. Jednak rezygnacja z części takich możliwości może zapewnić niskie ceny za przesyłki krajowe na terenie Polski. Dużo zależy od specyfiki naszego biznesu – czasem proste doręczenie przesyłki jest bardziej opłacalne niż możliwości personalizacji.

Co wchodzi w usługę doręczenia przesyłki?

Zanim wydasz dyspozycję „nadaj paczkę” i wydrukujesz list przewozowy, dobrze jest dokładnie zapoznać się z tym, co zawiera odbiór przesyłki. Wysłanie to tylko część kontaktu z klientem – dobrze jest zapewnić mu jak najlepszą obsługę przez kurierów. Sprawdź sam, co oferują takie firmy kurierskie jak DHL Parcel: https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-biznesu/przesylki-krajowe/oferta.html. Wśród jej oferty można znaleźć wysłanie palety, pobranie, czyli płatność przed doręczeniem, czy możliwość sprawdzenia statusu bez wychodzenia z domu. Ważna jest także możliwość dostosowania usług do konkretnych potrzeb, co pozwoli zoptymalizować koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *