Praca Słupsk

Słupsk jest miastem, które swoją siedzibę ma na północy Polski, w województwie pomorskim. W 2018 roku miejscowość zamieszkiwana była przez 91 225 osób. Jak wygląda rynek pracy w tym mieście? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Bezrobocie w Słupsku

Na koniec stycznia 2019 roku stopa bezrobocia w województwie pomorskim wyniosła 5,2%, a w powiecie słupskim 7,5%. W samym Słupsku stopa bezrobocia osiągnęła poziom 3,7%. Liczba bezrobotnych w mieście wyniosła 1463. Jak podaje portal polskawliczbach.pl, najwięcej – bo 32,6% – aktywnych zawodowo mieszkańców Słupska pracuje w przemyśle i budownictwie. 20,8% zatrudnionych jest w sektorze usługowym (handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja), a 5,7% w sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości). Najmniej – bo 0,9% – pracuje w sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo) – według stanu na koniec 2017 roku.

Możliwości rynku pracy

Na terenie Słupska funkcjonuje kilka dużych firm, zatrudniających największą liczbę mieszkańców. Są to m.in.: Gino Rossi S.A – jeden z największych w Polsce producentów w branży obuwniczej; Plast-Box S.A. – producent opakowań plastikowych, wiader plastikowych i pojemników z tworzyw sztucznych; CURVER POLAND Sp. z o.o. – producent pojemników, pudełek i skrzynek plastikowych do kuchni i biura; JANTAR Sp. z o.o. Zakład Przetwórstwa Ziemniaków STOLON – producent płatków ziemniaczanych; STEELCON Sp. z o.o. – producent elementów wyposażenia kontenerów i pojemników na odpady, przeznaczonych do transportu i przechowywania materiałów typu: złom, gruz, śmieci i inne; NOR SHOES STUDIO – Słupska Fabryka Obuwia czy BudoDom – producent wyrobów betonowych. Praca Słupsk to nie tylko duże zakłady, ale również mniejsze firmy usługowo-handlowe. Ponadto działa tu wiele biur rachunkowych, agencji ubezpieczeniowych, biur podróży oraz lokali gastronomicznych. W mieście zlokalizowane są przedszkola, szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne, w których pracę znalazło wielu nauczycieli i sprzątaczek. W Słupsku swoją siedzibę ma m.in.: Urząd Skarbowy, Komenda Miejska Policji, Oddział ZUS, Urząd Miejski, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna czy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, gdzie pracują wykwalifikowani specjaliści, pracownicy administracyjni i biurowi. W mieście pracodawcy wciąż poszukują osób na stanowisko specjalisty ds. sprzedaży, specjalisty ds. kadr i płac, nauczyciela, lektora języka obcego, pracownika kontroli jakości, programisty czy sprzedawcy. Osoby nieposiadające wymaganych kwalifikacji mogą skorzystać z programów aktywizacji zawodowej, które są organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *