Strona główna / Aktualności / 7 osób kandydowało na wójta. Wygrało dwóch

7 osób kandydowało na wójta. Wygrało dwóch

Za dwa tygodnie mieszkańcy gminy Ostrowite wybiorą nowego wójta. Kandydują aż 4 osoby. W historii gminy nie jest to jednak rekordowa liczba osób ubiegających się o to stanowisko. Przypominamy, jak dotychczas przebiegały wybory.

Początkowo wójta wybierała rada gminy. W ten sposób do pełnienia tego urzędu wyznaczani byli: Aleksander Szczepankiewicz, Zygmunt Zieliński i Elżbieta Kawa.

Pierwsze wybory bezpośrednie, kiedy wójta wybierali sami mieszkańcy odbyły się w 2002 r. Kandydowało wówczas aż 5 osób. W pierwszej turze wygrała urzędująca wójt Elżbieta Kawa, która zdobyła 568 głosów. Tylko o 9 głosów mniej dostał Aleksander Szczepankiewicz. W obu przypadkach było to po 25% wszystkich ważnie oddanych głosów, dlatego do wyłonienia zwycięzcy konieczna była druga tura. W pierwszej, trzeci wynik (478 głosów) uzyskał Ireneusz Majewski, czwarty (360) Regina Hejna, piąty (245) Henryk Tylman. W drugiej turze zdecydowanie wygrał Aleksander Szczepankiewicz (1054 głosy) i to on został wójtem. Na Elżbietę Kawę zagłosowało wówczas 648 osób.

W 2006 r. o najważniejszy urząd w gminie ubiegało się trzech kandydatów. W pierwszej turze wygrał Aleksander Szczepankiewicz. Zdobył 1112 głosów, co stanowiło 49,6 proc. Znowu konieczna była druga tura. Prócz Aleksandra Szczepankiewicza wszedł do niej Ireneusz Majewski z 631 głosami (28,14%). Trzecie miejsce w wyborach zajął Andrzej Wiatrowski (499 głosów – 22,26%). W drugiej turze ponownie wygrał Aleksander Szczepankiewicz, który zdobył 1363 głosy (73,32%). Na Ireneusza Majewskiego zagłosowało wówczas 496 wyborców (26,68%).

W 2008 r., po śmierci urzędującego wójta Aleksandra Szczepankiewicza przeprowadzono wybory uzupełniające. Wygrał je Henryk Tylman, pełniący wówczas funkcję przewodniczącego rady gminy. Pokonał Grażynę Tylman.

W 2010 i 2014 r. Henryk Tylman był już jedynym kandydatem.

W tym roku kandydatów mamy czworo. Kto wygra? O tym zdecydujecie 21 października. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy Waszych głosów, po dwóch tygodniach odbędzie się druga tura, w której zmierzy się 2 kandydatów z najwyższymi wynikami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.