Strona główna / Aktualności / GIEWARTÓW: Festiwal słuchania audiobooków

GIEWARTÓW: Festiwal słuchania audiobooków

fot. 3

28 listopada 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Giewartowie, odbył się Festiwal Słuchania Audiobooków pt. „Tuwim w szkole”. Festiwal Słuchania Audiobooków przygotowany został przez Annę Chudzińską i Hankę Kasperską-Stróżyk z Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy we współpracy z Moniką Buszą – nauczycielem bibliotekarzem ze szkoły w Giewartowie. W zajęciach wzięło udział 7 nauczycieli i 126 uczniów z klas: I, II, III, IV oraz dwie grupy przedszkolne.

Zajęcia rozpoczęły się od przybliżenia uczniom i dzieciom z grup przedszkolnych osoby autora. Wiersze dla dzieci, to bardzo ważna część twórczości Juliana Tuwima. Okazało się, że są one doskonale znane uczniom Szkoły Podstawowej w Giewartowie, bo chętnie angażowali się do wspólnej zabawy i rozwiązywali zagadki, które pozwalały ustalić tytuły wierszy lub odgadnąć postaci, przedmioty, czy zwierzęta w nich występujące. Dzieci odsłuchiwały audiobooki z wierszami Juliana Tuwima i oglądały przygotowane wizualizacje, a także wspólnie z lektorem deklamowały głośno teksty. To był jeden ze sposobów nowoczesnego czytania, który okazał się bardzo atrakcyjny dla odbiorców.

Festiwal Słuchania Audiobooków w Szkole Podstawowej w Giewartowie zamykał obchody Roku Juliana Tuwima, z okazji którego Biblioteka Pedagogiczna w Słupcy przygotowała wiele projektów. Na przykład zajęcia w formie „czytamy – słuchając audiobooki” dla grup dzieci ze słupeckich przeszkoli w wykorzystaniem wierszy Juliana Tuwima. Także projekt edukacyjny „Julian Tuwim – pisarz mojego dzieciństwa. Tworzymy prezentacje w programie PowerPoint”, który był realizowany w maju tego roku. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjum w Słupcy. Projekt polegał na nauczeniu dzieci i doskonaleniu u młodzieży korzystania z programu PowerPoint, a punktem wyjścia do jego realizacji był właśnie temat związany z Rokiem Tuwima. Powstały prezentacje multimedialne o Tuwimie i jego twórczości prezentowane na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej.

Dzięki tym różnym zajęciom, projektom przedszkolaki i uczniowie wzbogacili wiedzę o poecie, którego twórczość bliska jest każdemu.

Fot. 4 Fot. 1

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *