Strona główna / Aktualności / KOSEWO: 20 lat Warsztatów Terapii Zajęciowej

KOSEWO: 20 lat Warsztatów Terapii Zajęciowej

wtz

Dwie dekady działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kosewie podsumowano podczas uroczystości jubileuszowej, ktora odbyła się 1 grudnia, w Dworku Czardasz. Najlepsze życzenia i gratulacje, w imieniu starosty słupeckiego, przekazał sekratarz powiatu Paweł Gotowała wraz z Anitą Kubicka kierownikiem Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji.

Jubileuszowe spotkanie WTZ Kosewo był to czas wspomnień, podsumowań, podziękowań, radości i wzruszeń. Przygotowany, specjalnie na tę okazję film, zobrazował dorobek i zakres działalności Warsztatu.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Kosewie działa od 1 grudnia 1995r. w oparciu o decyzję Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz umowę zawartą pomiędzy ówczesnym Wojewódzkim Urzędem Pracy a Wojewódzkim Ośrodkiem ds. Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Koninie.

Organem założycielskim Warsztatu było Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych w Słupcy z prezesem (śp.) Tadeuszem Nowakowskim. Obecnie jednostką prowadzącą Warsztat jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Na TAK” w Słupcy. Prezesem Zarządu jest Beata Mikołajczewska.

Terapia zajęciowa w Warsztacie realizowana jest dla 50 uczestników w 10 pracowniach (gastronomiczna, krawiecka, informatyczna, gospodarstwa domowego, fryzjersko-kosmetyczna, plastyczna, majsterkowicza, ogrodnicza, muzyczna), gdzie pod opieką instruktora uczestnik zdobywa podstawowe umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną niezbędną do osiągnięcia przygotowania zawodowego zgodną z profilem pracowni.

Uczestnicy realizując program uczą się organizacji pracy, rozwijają sprawności manualne, wyrabiają poczucie odpowiedzialności, uczą się pracy w zespole. Efektem prowadzonej terapii zajęciowej jest przygotowanie uczestnika do podjęcia pracy zawodowej na chronionym oraz otwartym rynku pracy. Przez 20 lat po zakończeniu procesu rehabilitacji 27 osób podjęło pracę zawodową a 24 osoby zostały przekierowane do Zakładu Aktywności Zawodowej w Słupcy.

Od 1998r. WTZ współpracuje ze Spółdzielnią Inwalidów “Przyjaźń” w Słupcy. W tym czasie w warsztacie wykonano prawie 12,5 miliona różnorodnych elementów, m.in.: montaż klamerek, zegarków i ich gradowanie, konfekcjonowanie i pakowanie zapinek, montaż i pakowanie uchwytów do skrzynek balkonowych, składanie i upinanie klamerek na tekturki, konfekcjonowanie i pakowanie wieszaków, łyżeczek, wkładów do szuflad i wiele innych.

Uczestnicy na zajęcia dowożeni są z gmin: Strzałkowo, Słupca, Lądek, Ostrowite, Powidz, Kazimierz Biskupi, Pyzdry oraz z miasta Słupcy. Kierowca wraz z opiekunem codziennie zabiera uczestników z takich miejscowości jak: Wierzbocice, Lądek, Ratyń, Sługocin, Cienin Zaborny, Rozalin, Słupca, Milejewo, Szyszłowo, Dobrosołowo, Izdebno oraz Naprusewo, pokonując ok. 200 km dziennie. Pozostali uczestnicy przyjeżdżają wynajętym autokarem wraz z wyznaczonymi opiekunami.

Dzięki przychylności starosty słupeckiego Mariusza Rogi oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupcy, Danucie Szpiler, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Na TAK”, w roku 2014 wzięło udział w projekcie “Wyrównywania Różnic Między Regionami II – Likwidacja Barier Transportowych”, dzięki któremu zakupiło nowy samochód marki Opel Vivaro.

1 lipca 2013 r. nastąpiło przekazanie praw i obowiązków prowadzenia warsztatu nowej jednostce. prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych – (śp.) Zenon Harmaciński przekazał warsztat Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób niepełnosprawnych „Na TAK” w Słupcy z prezes Beatą Mikołajczewską na czele.

Od 1 października 2013 roku Warsztat zmienił swoją siedzibę z lokalu w Słupcy na budynek w Kosewie.

Pełniąca obowiązki kierownika WTZ Kosewo Magdalena Ciesielska podusmowała działalnośc placówki, dziękowała pracownikom, rodzicom i uczestnikom za codzienną współpracę, małe i większe sukcesy. Podczas uroczystości obecna była także kierownik WTZ Kosewo Karolina Grobla – przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim.

Szczególne podziękowania otrzymał Paweł Gotowała sekretarz Starostwa Powiatowego, reprezentujący starostę Mariusza Rogę, Karolina Kowalska kierownik Dzialu ds. Osób Niepełnosprawnych PCPR, reprezentująca Danutę Szpiler, dyrektor PCPR, prezes Stowarzyszenia “Na TAK” Beata Mikołajczewska oraz liczne grono darczyńców i przyjacół WTZ. Słowa podziękowań odebrali także byli i obecni pracownicy WTZ.

W części artystycznej zaprezentowali swoje umiejętności i taleny uczestnicy wspomagani przez instruktorów. Jako pierwszy na scenie pojawił się zespół woklany “Wokalter, który wyśpiewał przebój grupy ABBA “Waterloo” ze specjalnie napisanym tekstem – “To my, idziemy wolno w obojętny świat. To nam! Kłody pod nogi rzuca rzeczywistość w każdy dzień. Lecz każdy z nas stara się żyć, codziennie od nowa tu przyjść. WTZ! To dla nas jest jak Waterloo. WTZ! Każda godzina to nowy dom. WTZ! Tutaj bez barier możemy żyć. WTZ! Daje nam radość i dużo sił!”

Następnie gromkie brawa zebrał zespół taneczny “Crazy Jump” a także grający na keaybordzie Wojciech Tyczka oraz wokalny duet: Monika Łopacińska i Krzysztof Spychalski.

Koncert prowadzili: Jarosław Dębski – wiceprezes Stowarzyszenia Na Tak oraz Katarzyna Rybicka – skarbnik tegoż Stowarzyszenia.

źródło: powiat-slupca.pl
więcej zdjęć na: http://www.powiat-slupca.pl/strona2641-Jubileusz_20_lecia_Warsztatu_Terapii_Zajeciowej_w_Kosewie.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *