Strona główna / Aktualności / Mieszkańcy wygrali z gminą. Uchwała unieważniona

Mieszkańcy wygrali z gminą. Uchwała unieważniona

Mieszkańcy protestujący przeciwko lokalizacji elektrowni fotowoltaicznych w sąsiedztwie ich domów wygrali z gminą w sądzie. – Wyrok nie zostawił suchej nitki na uchwale Rady Gminy Ostrowite – twierdzą mieszkańcy.

Wyrok zapadł wczoraj w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu. O jego treści mieszkańcy poinformowali na stronie na facebooku poświęconej protestom.

– Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał wyrok w sprawie lokalizacji przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych ze skargi mieszkańców Sienna, Giewartowa Holendry, Andrzejewa oraz Świnnej. Wyrok Sądu nie zostawił suchej nitki na uchwale Rady Gminy Ostrowite dokonującej przekształcenia terenów rolnych na obszarze gminy i pomimo iż skarga dotyczyła lokalizacji przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych pod oknami domów mieszkańców ww. miejscowości, Sąd skorzystał ze swojego uprawnienia i ze względu na ogromną skalę naruszeń prawa przez Radę Gminy Ostrowite postanowił orzec ponad żądanie skargi unieważniając uchwałę planistyczną w całości dla obszaru całej gminy.

Sąd przywołując ustne motywy rozstrzygnięcia wytknął Radzie Gminy naruszenie przepisów konstytucyjnych a także rażące naruszenie prawa przez niektórych radnych, Wójta i Przewodniczącego Rady, którzy pomimo swojego prywatnego zaangażowania w tą sprawę nie wyłączyli się z procedowania takiej uchwały, która dotyczyła ich interesów.

Więcej informacji przedstawimy po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia wyroku. Chcielibyśmy w tym miejscu zwrócić się do władz Gminy Ostrowite i przekazać, że sposób w jaki traktowaliście przedstawicieli mieszkańców na sesjach rady gminy był odbiegający od jakichkolwiek standardów demokratycznego państwa prawa. Próbowaliście zatuszować fakty i zaklinaliście rzeczywistość podając nieprawdziwe informacje opinii publicznej, nazywaliście nas „propagandą putinowską”. Wasze zapewnienia, że cała sprawa odbyła się zgodnie z prawem zostały dzisiaj wyrokiem Sądu obnażone i zburzone. Pycha kroczy przed upadkiem. Pamiętajcie że my nigdy nie spoczniemy i nigdy się nie poddamy. Każdy zamach na nasze mienie, zawsze stanowczo odeprzemy.

Do radnych gminy Ostrowite: chcielibyśmy byście mieli świadomość, że pozostanie tej uchwały w obrocie prawnym naraziłoby gminę Ostrowite na gigantyczne roszczenia odszkodowawcze z uwagi na spadek wartości naszych nieruchomości poprzez lokalizację przemysłowych farm bezpośrednio przy naszych domach. Stosowne dokumenty i operaty szacunkowe mamy już przygotowane i w przypadku niepomyślnego wyroku Sądu skierowali byśmy wielomilionowe roszczenia odszkodowawcze przeciwko Gminie. Piszemy Wam to ponieważ w gminie Wam nikt o tym nie powie więc prosimy byście zawsze podejmowali uchwały z uwzględnieniem wszelkich okoliczności jakie mogą się zdarzyć.

Do mieszkańców którzy podjęli wyzwanie i sprzeciwili się tej szkodliwej dla ich nieruchomości uchwale zwracamy się ze szczególnymi podziękowaniami. Nigdy nie dajcie sobie wmówić że coś jest czarne jak jest białe, nigdy się nie poddawajcie, wierzcie w swoje racje i zawsze trzymajcie się razem. Ta sprawa jest jaskrawym dowodem jak ważne są niezależne i niezawisłe Sądy w zderzeniu obywatela z władzą – czytamy na stronie STOP Elektrowni Fotowoltaicznej w Giewartowie Holendry, Andrzejewie, Siennie.

Więcej o sprawie napiszemy w najbliższym wydaniu Kuriera.

14 komentarzy

 1. I bardzo dobrze

 2. zainteresowany

  interesy jednostek w imię ogółu,z nadajnikiem też tak było

 3. Dokładnie. Dziwne, że ktoś chce mi życie układać i zabrania zarabiać pieniądze. Jeśli chcą to wydzierżawię im hektar za 14 tys rocznie, nawet na 30 lat. Czy zapłacą mi odszkodowanie za utracone dochody? Chyba złożę pozew przeciwko grupce z Sienna.

 4. brawo dla dzielnych mieszkańców

 5. Władza myślała że wszystko może kosztem mieszkańców. Brawa dla nich że się przeciwstawili bezprawiu.

 6. zainteresowany

  brawo OZE,, wolność Tomku w swoim domku”

 7. OZE mam nadzieje ze osoby które utraciły potencjalny dochód w Siennie z dzierżawy SWOICH gruntów będą dobrze nawozić swoje pola, kurzy nawóz jest jest świetny.

 8. Poszkodowany rolnik

  Wygrali ci , którzy chcą wykupić ziemię od właścicieli za grosze. Macie racje stracili byście ogromne pieniądze ale nie dlatego że w sąsiedztwie będzie fotowoltaika (macie ją na swoich dachach i jakoś wam ona nie szkodzi) ale dlatego, że nie będziecie mogli kupić tej ziemi bo biedny rolnik postanowił zadysponowac swoją własnością i zarobić godne pieniądze. A ci którzy dali się wykorzystać i wystąpili przeciwko sąsiadom powinni się wstydzić.

 9. Dominiko… Kosztem, których mieszkańców? Czy Ci rolnicy, którzy wydzierżawili swoją własną ziemię nie są mieszkańcami? Czy Ci, rolnicy, którzy stracą pieniądze pozwalające im godnie żyć bo jakimś panom nie podoba się fotowoltaika (a mają ją oni na dachach i wszędzie) nie są mieszkańcami? To źle że na terenie naszej gminy powstałaby farma fotowoltaiczna a gmina zyskałaby duże pieniądze z podatków? Skorzystaliby na tym wszyscy mieszkańcy a tak zyskają ci, którzy kupią ziemię od Tych rolników. Komu nie podoba się że nasza gmina wspaniale się rozwija i chce to zahamować ?

 10. Zastanawiam się dlaczego ta ,,grupka” chce pozbawić dochodów mieszkańców całej gminy. Jakim prawem? Co nimi kieruje? Zazdrość czy głupota?

 11. Brawo panie … i panu podobni….znam wlascicieli gruntow ktorzy w zwiazku z ta inwestycja mieli nadzeje na lepsze zycie….no coz,dzxieki panu dalej beda na 6Z siac zytko sprzedawac po 600 zl i ogladac kazda zlotowke kilka razy zanim ja wydadza…Im nikt tak jak panu pieniedzy do domu nie przyniesie… moze byc pan z siebie dumny… tylko niech pan jeszcze pokaze liiste wszystkich osob ktore podpisaly sie pod protestem. Zobaczymy ilie to psow ma ogrodnik w naszej gminie:}:}

 12. Do roboty się weźcie a nie liczycie na pieniądze z dziadowskich paneli

 13. Szanowny panie z Borówca. Farmy fotowoltaiczne miały powstać zazwyczaj na gruntach klasy szóstej i może piątej. Gdybys gospodarował na takiej ziemi nie pisałbyś tak bzdurnych komentarzy W Borówcu jest dobra ziemia trzeciej, czwartej klasy.Wiekszosc Rolników, którzy wydzierżawili swoją ziemię ciężko się już napracowali. Szanowny panie zamiast pisać takie bzdury weź się do pracy nad sobą. Zazdrość to jeden z grzechów głównych.

 14. Ja akurat nie podpisałem umowy na foto mimo propozycji na 12ha, uważałem że ta umowa jest słaba i ma ,,dziwne” zapisy, ale uważam że to foto to nie jest oczyszczalnia czy wysypisko i środowiska nie zatruje, a część osób która tak moc ,,broniła” środowiska ma foto na domie czy agro. Każdy powinien moć swoim majątkiem rozporządzać według swojego ,,widzimisie”, ale w państwie z dykty i gliny….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udowodnij to że nie jesteś programem *