Strona główna / Aktualności / OSTROWITE: Gminny bohater – to brzmi dumnie

OSTROWITE: Gminny bohater – to brzmi dumnie

bez tytułu

Nie zabiegali o sławę i uznanie, po prostu robili to, co do nich należało. Jednak ich życie jest doskonałym przykładem na to, że wystarczy rozejrzeć się po swojej najbliższej okolicy, aby przekonać się, że otaczają nas prawdziwi bohaterowie. Uczniowie z powiatu słupeckiego już o tym wiedzą, a praca nad ich niezwykłą encyklopedią powoli dobiega końca.

W projekt zaangażowani są uczniowie 226 szkół podstawowych z całej Wielkopolski. W każdej podstawówce nad biogramami pracują cztery zespoły, a do swojej dyspozycji mają tablety, laptopy i bezprzewodowy Internet. Biogramy poświęcone mieszkańcom ziemi słupeckiej powstały w Szkole Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ciążeniu, SP im. Władysława Lorkiewicza w Orchowie, SP im. Ludwiki Jakubowicz w Ostrowitem, SP im. Kompanii Powidzkiej 1918 r. w Powidzu, SP nr 3 im. Adama Mickiewicza w Słupcy, SP a im. Bohaterów Września 1939 r.w Cieninie Kościelnym, SP w Trąbczynie.

Siłą „Dziecięcej Encyklopedii” są jej bohaterowie. Znajdziemy w niej postaci związane z naszą małą ojczyzną, które często żyjąc w cieniu bardziej znanych Wielkopolan, nie miały szansy na szersze poznanie, ale swoim życiem dawały świadectwo patriotyzmu i dbałości o społeczność lokalną. Właśnie o takich bohaterach tworzą notki uczniowie z Ostrowitem.

– Każda społeczność lokalna posiada swoją historię, która łączy się z historią całego państwa. Tworzą ją ludzie, którym los ojczyzny nie był obojętny oraz ci, którzy służyli jej i innym ludziom. Warto o nich pamiętać. Takimi osobami byli Marian Zywert i Ludwika Jakubowicz – wyjaśnia wybór bohaterów z gminy Ostrowite Beata Kasprzyk, opiekunka dwóch grup projektowych. – Ludwika Jakubowicz była przed wojną inicjatorką budowy nowego budynku szkolnego oraz pełnej szkoły podstawowej, której następnie została dyrektorem, a szkoła jest teraz pod jej patronatem. Ludwika Jakubowicz całe życie zabiegała o to, by zapewnić dzieciom z rodzin najuboższych wszechstronną pomoc, troszczyła się o ich zdrowie i wykształcenie oraz wpajała im umiłowanie do ojczyzny. Niezwykłą postacią jest również Marian Zywert, powstaniec wielkopolski oraz wielki społecznik. Trudno wymienić wszystkie medale i tytuły, którymi został odznaczony – Krzyż Waleczny, Wielkopolski Krzyż Powstańczy 1918-1919, Odznaka Honorowa „Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego”, Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”… To bohater, który naprawdę zasługuje na pamięć i miejsce w naszej publikacji – przekonuje Beata Kasprzyk.

Wszystkie informacje, które znajdą się w encyklopedycznych biogramach zostały zebrane przez uczniów. Młodzież odwiedzała archiwa, urzędy oraz parafie, aby poznać jak najwięcej faktów i ciekawostek z życia wybranych przez siebie osób.

Prace nad notkami powoli dobiegają końca. Już w czasie wakacji wszyscy miłośnicy historii naszego regionu będą mogli przeczytać o lokalnych bohaterach. Kolejna edycja projektu rozpocznie się we wrześniu.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *