Strona główna / Aktualności / PODSUMOWANIE ROKU: Mój ranking 10 najważniejszych wydarzeń 2014 roku

PODSUMOWANIE ROKU: Mój ranking 10 najważniejszych wydarzeń 2014 roku

W ciągu ostatnich 12 miesięcy informowałem Was o wszystkim, co działo się w gminie Ostrowite. W sumie pojawiło się blisko 700 informacji. Jedne mniej ważne, inne o kluczowym znaczeniu dla gminy i jej mieszkańców. Poniżej przedstawiam swój subiektywny ranking 10 najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w 2014 roku w gminie Ostrowite. Zgadzacie się z nim? Coś byście zmienili w tym zestawieniu? Piszcie w komentarzach.

10
KopCiuszek – mieszkańcy mieszkańcom

kopciuszek
Ta akcja pokazała, że wystarczą dobre chęci i trochę zaangażowania, by pomóc innym. KopCiuszek polega na tym, że jedni mieszkańcy gminy przynoszą do ostrowickiej świetlicy zbędną odzież, buty, zabawki, sprzęt domowy, a oni to wszystko mogą sobie wziąć. Zupełnie za darmo. Jedni są zadowoleni, że mogą pozbyć się zbędnych rzeczy, inni się cieszą, gdy znajdą coś przydatnego. Akcja początkowo miała być jednorazowa, ale zyskała taką popularność, że wyznaczony
stałe terminy, w których można przynosić i brać potrzebne rzeczy.

9
Znowu wygrywają

cza
Po wielu sezonach, w których piłkarze Czarnych plasowali się na końcu tabeli nadszedł czas, kiedy zaczęli rozdawać karty w lidze. Ostatnią rundę zakończyli na 3. miejscu, dostarczając przy tym wielu pozytywnych emocji swoim kibicom. Szkoda tylko, że ten sukces to w dużej mierze zasługa zawodników spoza Ostrowitego. Ale o przyszłość ostrowickiej piłki chyba nie musimy się martwić. Drużyna juniorów również świetni radzi sobie w lidze, a ona składa się wyłącznie z mieszkańców gminy Ostrowite.

8
Internauci przeciwko zaśmiecaniu

śmieci1
Ten incydent na pierwszy rzut oka był błahy i niektórych może dziwić, że umieściłem go w wśród najważniejszych wydarzeń tego roku. Pokazał jednak ważną rzecz – że mieszkańcy gminy nie są obojętni na zaśmiecanie i że ich właściwa reakcja może ukrócić takie praktyki. Jeden z Czytelników przesłał mi zdjęcie produktów spożywczych wyrzuconych przy drodze Jarotki – Izdebno. Po publikacji zdjęcia na portalu sprawą zainteresowała się policja. Na kolejnej sesji Rady Gminy kierownik posterunku poinformował, że sprawca zaśmiecania został ustalony i ukarany mandatem. Od tego czasu o podobnych przypadkach w gminie nie było słychać.

7
Samochód dla OSP

samochód
Nie było to łatwe zadanie, ale ostatecznie strażakom z Ostrowitego udało się przekonać władze gminy do dofinansowania zakupu nowego wozu bojowego dla ich jednostki. Nowoczesny Man od lutego jest w podziale bojowym OSP Ostrowite. Jednostka stała się bardziej mobilna, może skuteczniej działać. Oby nowy wóz jak najrzadziej był wykorzystywany. Ale kiedy będzie potrzeba, mieszkańcy mogą być spokojni, że strażacy dojadą na czas i będą mogli skutecznie pomóc.

6
Przedszkole już na zawsze

IMG_9284
Jeszcze kilka lat temu Ostrowite było jedyną gminą w okolicy bez przedszkola. Potem problem był rozwiązany, ale tylko tymczasowo. Za sprawą unijnych projektów funkcjonował punkt przedszkolny, ale jego przyszłość nadal była niepewna. W zeszłym roku władze gminy zdecydowały się wziąć na swoje barki prowadzenie placówki. Oznacza to, że opieka przedszkolna na stałe wpisała się w zakres usług oświatowych realizowanych w gminie Ostrowite. To bardzo dobra wiadomość, bo chyba dziś rodzice nie wyobrażają sobie, by przedszkole w Giewartowie mogło przestać funkcjonować.

5
Boiska na miarę 21. wieku

boiska
To nie była najdroższa, ale chyba najbardziej efektowna inwestycja zrealizowana w 2014 roku w gminie Ostrowite. Kompleksy boisk, które powstały przy szkołach w Ostrowitem i Giewartowie spełniają najwyższe standardy. Stały się jedną z wizytówek gminy. Kiedy w przyszłym roku oddana zostanie do użytku hala, baza sportowa Ostrowitego będzie na bardzo wysokim poziomie. Oby tylko dzieci, młodzież i dorośli chcieli z tych obiektów regularnie korzystać.

4
Wójt z dużym poparciem

WOJT WYBORY
Henryk Tylman kolejny raz się przekonał, że cieszy się bardzo dużym zaufaniem mieszkańców. Trzeci raz wybrany został wójtem, po raz drugi wybory były raczej formalnością, bo był jedynym kandydatem na to stanowisko. Za wyborem go na kolejną kadencję zagłosowało 80 procent mieszkańców uczestniczących w wyborach.

3
Zmiana dyrektora podstawówki

Jolanta Kolan, dyrektor ostrowickiej podstawówki, która koordynowała kontrowersyjny projekt póki co nie chce komentować decyzji zarządu województwa wielkopolskiego. Zapewniła, że swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentuje na najbliższej sesji rady gminy.
Paradoksalnie, sprawa związana ze szkolnictwem była głównym tematem tegorocznych wakacji. Całe lato trwało bowiem wyłanianie nowego dyrektora Szkoły Podstawowej w Ostrowitem. Do konkursu przystąpiły dwie kandydatki: dotychczasowa dyrektor Jolanta Kolan i Beata Zimniewicz, nauczycielka ze słupeckiej Jedynki. Przeprowadzono dwa konkursy, ale oba zakończyły się fiaskiem. Komisja konkursowa w obu przypadkach stwierdzała błędy formalne w dokumentach złożonych przez kandydatki. Trzeciego konkursu wójt już nie ogłosił. Kilka dni przed nowym rokiem szkolnym obowiązki dyrektora na 2 lata powierzył Jadwidze Wojdak.

2
Odejście ks. Jarka

ks. jarek
Po cichu w Ostrowitem mówiło się o tym od marca, ale kiedy na ostrowite.info pojawiła się oficjalna informacja o odejściu ks. Jarosława Banasiaka z ostrowickiej parafii, portal nie nadążał przyjmować komentarzy internatów. W zdecydowanej większości oburzonych internautów. Ludzie nie mogli pogodzić się z tym, że lubiany, szanowany i mocno zaangażowany w życie parafii ksiądz opuści Ostrowite. Szybko dał się poznać jako świetny organizator. To on zorganizował koncert Eleni, który przyciągnął do ostrowickiego kościoła tłumy słuchaczy. Jego dekoracje kościoła budziły zachwyt wiernych. W końcu to ks. Jarek zabrał do Rzymu szkatułę z intencjami parafian z Ostrowitego, którą złożył przy grobie Jana Pawła II, w dniu Jego kanonizacji. Oburzenie parafian było tym większe, że w miejsce ks. Jarka do Ostrowitego biskup nie skierował innego wikariusza, a decyzję tę podjął w porozumieniu z proboszczem, ks. Henrykiem Kaczmarkiem. Głęboko w pamięci zapadło mi oficjalne pożegnanie ks. Jarosława. Wypełniony po brzegi kościół ludzi, spośród których wielu szczerze płakało, gdy trwała uroczyste podziękowanie młodemu wikariuszowi.

1
Rewolucja w Radzie Gminy

IMG_9305
Tego nikt się nie spodziewał. Wybory, które zapowiadały się na bardzo nudne – ze względu na stosunkowo małą liczbę kandydatów na radnych gminnych – okazały się niezwykle ciekawe. Decyzją wyborców, aż 12 nowych osób weszło do Rady Gminy. Po pierwszych sesjach nikt nie ma wątpliwości, że nowa rada będzie działać zupełnie inaczej niż ich poprzednicy. Sam radny Stanisław Basiński poruszył już więcej spraw, niż niektórzy radni poprzedniej kadencji razem wzięci. Najbliższe cztery lata to będzie czas burzliwych dyskusji na temat gminnych spraw. Czy wyjdzie to na korzyść mieszkańcom? Zobaczymy za cztery lata. Ale jedno jest pewne – wynik
wyborów do Rady Gminy to moim zdaniem najważniejsze wydarzenie mijającego roku w
gminie Ostrowite.

Motocykle 125 - Jaki wybrać? Jaki kupić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *