Strona główna / Aktualności / Powstanie gminna przychodnia zdrowia?

Powstanie gminna przychodnia zdrowia?

Władze gminy Ostrowite chcą utworzyć gminną przychodnię zdrowia. Jeśli plan uda im się zrealizować, opiekę zdrowotną mieszkańcom zapewniać mają lekarze różnych specjalności. I niekoniecznie będą lekarze rodzinni, którzy od lat pracują w Ostrowitem i Giewartowie.

Władze gminy nie kryją, że od pewnego czasu odbierają od mieszkańców dużo skarg na działalność lokalnych lekarzy, głównie za sprawą tego, że nie zdecydowali się oni na realizację szczepień. Obecnie, kiedy lekarze prowadzą prywatne praktyki, wpływ gminy ogranicza się jedynie do wydzierżawienia im pomieszczeń. Władze gminy chcą to zmienić. Myślą o utworzenia gminnej przychodni zdrowia, który działałaby zarówno w Ostrowitem, jak i w Giewartowie. – Powadzimy rozmowy z kadrą lekarską i obsługą, celem utworzenia gminnej jednostki POZ w dwóch punktach. Rozmawiamy z lekarzem rodzinnym, internistą, pulmonologiem, pediatrą. Niewykluczone również, że będziemy starać się o godziny kardiologa i diabetologa. Jeżeli rozmowy przebiegną pomyślnie, a mam taką nadzieję, to w drugiej połowie roku POZ będzie mógł zacząć działać. Szczepienia, bilanse i inne świadczenia byłyby wówczas realizowane na terenie gminy. W najbliższym czasie planujemy również dostosować budynek ośrodka zdrowia w Ostrowitem do pełnego funkcjonowania, zmodernizowane zostaną pomieszczenia po byłej aptece – mówi Mateusz Wojciechowski.

Władze gminy liczą się z tym, że utworzenie przychodni będzie obciążeniem dla budżetu. Liczą jednak na to, że pacjentów będzie na tyle dużo, że z czasem na funkcjonowanie placówki wystarczą pieniądze przekazywane przez NFZ, w ramach kontraktów. – O bilansowaniu POZ będziemy mogli powiedzieć, kiedy zbierzemy deklaracje. Niewykluczone, że w pierwszym roku będzie trzeba dołożyć, ale oczekiwania mieszkańców są w tym przypadku uzasadnione – ocenia wójt.

Czy w nowej przychodni, jeśli uda się ją utworzyć, znajdzie się miejsce dla lekarzy obecnie pracujących w Ostrowitem i Giewartowie? – Jeśli wyrażą wolę współpracy to oczywiście tak – deklaruje wójt. Jeśli chęci współpracy nie będzie, niewykluczone jest wypowiedzenie im umów dzierżawy gminnych ośrodków zdrowia. – Umowy dzierżawy zawarte między gminą a lekarzami póki co obowiązują tylko do połowy roku. W przypadku utworzenia gminnego POZ i braku współpracy z ich strony, będą zobowiązani poszukać sobie innego punktu, w przypadku kontynuacji świadczenia usług zdrowotnych – wyjaśnia wójt.

7 komentarzy

  1. Oby się udało. Dużo będzie też zależało od specjalistów, którzy chcieliby tutaj przyjmować pacjentów, ich kompetencji i doświadczenia. Trzymam kciuki.

  2. a po co i na co ? kto tu będzie chciał przyjść leczyć ? hmm…..

  3. Zażenowany

    Do kokoszki : Albo jesteś osobą starszą i zmęczoną życiem – wtedy ciebie rozumiem…Lecz jeśli jesteś osobą młodą i niedoświadczoną,wtedy ciebie nie rozumiem….

  4. Popieram pomysł bo to co sie dzieje z opieką zdrowotną to skandal.Mam nadzieję że władze nie wycofają się z realizacji zamierzeń.

  5. A stomatolog ?!? Tak mnie się marzy żeby pójść z NFZtu do dentysty (ja nie mam dużych wymagań) i wstawić chociaż ołowiane plomby lub bambusowe koronki………

  6. Konkurencja widzę rośnie dla Amici . Śmiech na sali. Pozdrawiam.

  7. Mieszkaniec

    W końcu ktoś się odważył ruszyć to co już dawno trzeba było zrobić bo służba zdrowia w Ostrowitem to porażka.
    Liczę na sukcesy.Brawo dla Wójta.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *