Strona główna / Artykuły partnerów / Ochrona plonów przed chorobami

Ochrona plonów przed chorobami

Choroby zbóż, przede wszystkim pszenicy, które polegają na ataku grzybów potrafią zredukować plony nawet o kilkadziesiąt procent i doprowadzić do ogromnych strat finansowych. W jaki sposób skutecznie chronić plony przed chorobami?

Główne choroby pszenicy

Najczęstsze choroby pszenicy to między innymi mączniak, rdza brunatna, rdza żółta, septorioza liści, brunatna plamistość liści, która atakuje przede wszystkim pszenicę i żyto. Wszystkie wywoływane są przez grzyby. Chorobom sprzyjają wysoka wilgotność i temperatura, a objawia się ona w postaci niedużych plamek o czarnym zabarwieniu. Mączniak prawdziwy ma postać białego nalotu na blaszkach i pochwach liściowych, widocznych przede wszystkim wiosną. Na jego skutek liście obumierają. Rdza brunatna atakuje pszenica i żyto, łatwo ją rozpoznać po zawór klamkach na górnej powierzchni liści. Z kolei rdza żółta zbóż może atakować wszystkie zboża, a żółta władza skupia się przede wszystkim na łanie. Septorioza charakterystyczna dla pszenicy i pszenżyta ma postać podłużnych żółtych ciemniejący w plamek.

Jak zapobiegać chorobom zbóż

Wszystkim grzybowym chorobą zbóż możemy zapobiegać stosując dobre praktyki. Należy do nich między innymi zrównoważone nawożenie azotowe. Warto stosować odpowiedni płodozmian, jak również pozbywać się samosiewów i resztek pozostawionych w po żniwach. Chorobom grzybowym roślin może także sprzyjać zbyt gęsty zasiew. Uprawy warto obserwować szczególnie przy dużej wilgotności i wysokich temperaturach, które sprzyjają rozwojowi grzybów.

Skuteczna ochrona plonów przed chorobami dzięki fungicydom

Najskuteczniejszą metodą walki z chorobami pszenicy i innych zbóż jest stosowanie fungicydów. Opryski zapobiegają występowaniu chorób, ale również hamują ich rozwój. Nowoczesne fungicydy zawierają często więcej niż jedną substancje czynną, dzięki czemu łatwiej dopasować preparat do potrzeb własnej uprawy. Wiele z tych preparatów można stosować w zróżnicowanych, także niskich temperaturach, co znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia chorób zbożowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udowodnij to że nie jesteś programem *